ČSSD zaútočila na Věci veřejné, jsou prý klientelisté

Praha - Sociální demokracie se dnes opřela do strany Věci veřejné, která má podle některých průzkumů šanci překročit v květnových volbách pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Místopředsedové ČSSD Michal Hašek a Lubomír Zaorálek a středočeský hejtman David Rath na tiskové konferenci označili Věci veřejné za klientelistické uskupení, které chce rozšířit svou činnost z Prahy do celostátního měřítka. Předseda Věcí veřejných Radek John označil ve Studiu ČT24 všechna obvinění za nesmysl.

„Mám pocit, že tady nemáme co dočinění ani tak s politickou stranou, jako spíš se seskupením lobbistů, které se rozhodlo přímo si vytvořit politickou sílu, která jim bude garantovat, že v tom dalším období se udrží u svých zakázek,“ prohlásil Zaorálek. Tvrdil také, že stranu vytvořili podnikatelé spojení s pražskou ODS, kteří tak chtějí obejít ztrátu preferencí občanských demokratů.

Místopředsedové ČSSD také připomněli některé kauzy spojované s lídrem Věcí veřejných Radkem Johnem a jeho působení v čele společnosti Ora print. Společnost je spojována s údajně netransparentní a téměř čtyřmilionovou zakázkou na výrobu audiovizuální zvěřinové kuchařky pro státní podnik Lesy ČR. Ora print také vyráběla časopis pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, který byl podle auditu předražený. John pro ČT reagoval s tím, že VZP tehdy požadovala určitou míru luxusu daného časopisu, aby jím oslovila také ekonomicky silnější sociální vrstvy.

Video Radek John ve Studiu ČT24
video

Radek John ve Studiu ČT24

Radek John, předseda Věcí veřejných:

„Chceme zrušit všechny firmy s neprůhlednou majetkovou strukturou, chceme zrušit všechny akcie na majitele, po každém výběrovém řízení vyhlašme, kdo vyhrál, proč vyhrál a za kolik… Ať je i tohle poučením. Kdyby politici, kteří teď takzvaně křičí, udělali průhledné zákony, tak tenhle tendr (na časopis VZP) byl vyvěšen druhý den a mohli jsme to řešit před deseti lety. Daná pojišťovna pak mohla říct: 'My potřebujeme tuto míru luxusu', nebo 'novináři, máte pravdu, uděláme méně kvalitní časopis.'“