Stavba trati z centra Olomouce na Nové Sady možná začne letos

Olomouc – Nová tramvajová trať, která spojí centrum Olomouce se sídlištěm Nové Sady, možná začne vznikat na konci roku. Tramvaje by po ní mohly jezdit od poloviny roku 2012. Magistrát věří, že na stavbu trati získá zhruba 300milionovou dotaci z evropských fondů, která pokryje více než polovinu nákladů. Ke stavbě by mohl přispět také soukromý investor. Kvůli nedostatku peněz stavba dosud nezačala, ačkoli se připravuje již několik let, trať má celkem stát 600 až 700 milionů korun.

Nová trať by měla od stávajících kolejí odbočit u tržnice, tramvaje by potom projely novou čtvrtí Šantovka, kterou staví soukromý investor. Odtamtud má trať pokračovat do Nových Sadů. Tramvaje by měly zlepšit dopravní obslužnost sídliště. Zatím ho obsluhují pouze autobusy.

„Celkově by stavba veřejné části dopravní infrastruktury, tedy tramvajové trati a dopravního napojení lokality Šantovka, mohla stát asi 600 až 700 milionů korun. Podle předběžných příslibů soukromého investora to nyní vypadá, že by na sebe mohl vzít větší část nákladů. Na město by připadl 46procentní podíl,“ uvedl primátor Martin Novotný.

Zda Olomouc uspěje s žádostí o dotaci z Evropské unie – a zda stavba může začít – bude jasné na jaře či v létě.