Slaný musí mít pro stavbu parkoviště souhlas EIA

Slaný – Středočeský kraj nedá peníze na stavbu parkovacího domu ve Slaném, pokud město nebude mít dokument EIA o vlivu na životní prostředí. O požadavku krajské rady informoval slánský starosta Ivo Rubík, který je přesvědčen, že výsledek studie EIA bude příznivý a díky parkovacímu domu se zlepší životní prostředí ve městě.

Parkoviště by mělo být automatické a vozidla by měla být umístěna na svá místa s vypnutým motorem. Mělo by vyřešit problémy s parkováním v centru města. Parkovací dům ale nemá ve městě jednoznačnou podporu, protože jeho stavba bude drahá. Přípravu stavby za 65 milionů korun se pokusila zastavit část městského zastupitelstva, nakonec ale odpůrci parkoviště nenašli dostatečnou podporu. „Je jasné, že bez nějakého většího záchytného bodu nejsme parkování ve středu města schopni vyřešit,“ řekl Rubík.

Slaný již předložilo Středočeskému kraji většinu potřebných dokumentů – dopravní režim, souhlas Ředitelství silnic a dálnic, jednotlivých vlastníků sítí a Národního památkového ústavu. Radnice má také k dispozici podklady pro studii EIA. „Souběžně s tím připravujeme soutěž, která by měla být odstartována v březnu či dubnu,“ uvedl starosta.

Automatické parkoviště podobné tomu slánskému není v Česku příliš běžné. Podobná stavba zatím stojí v Ostravě. Řidiči najedou na hydraulicky zvedanou plochu a zaplatí poplatek. Automat jim potom vozidlo vynese do patra a zaparkuje na volné místo.