MHD v České Lípě zajistí jablonecká ČSAD

Česká Lípa – V soutěži na provozovatele městské hromadné dopravy v České Lípě a Sosnové zvítězila společnost ČSAD Jablonec. Výsledek tendru schválilo zastupitelstvo, a tak začnou nejpozději od 1. ledna 2011 jezdit po České Lípě autobusy jablonecké společnosti. Kontrakt je osmiletý. Rozhodující byla v soutěži nejnižší cena, kterou dopravce za své služby požadoval. Výběrového řízení se zúčastnila také ČSAD Semily, které přitom jablonecká firma patří, a Veolia Transport.

Právě ČSAD Semily dosud provozuje MHD v České Lípě. Radnice jí přidělila zakázku v nouzové situaci v roce 2008, kdy dosavadní dopravce VETT oznámil, že z ekonomických důvodů již nedokáže plnit své závazky.

V posledních letech se ve městě zvýšil počet linek, přibyly noční spoje a ČSAD Semily také přišla s novými autobusy. Českolipská radnice proto chce, aby nový dopravce zachoval současný rozsah a úroveň městské hromadné dopravy.

Vítězná ČSAD Jablonec v soutěži požádala o necelých 39 korun za každý projetý kilometr. Semilská společnost chtěla zhruba o korunu více. Změnou dopravce tak Česká Lípa ušetří každý rok přes milion.

Změna dopravce radnici ušetří, cestující možná ale nakonec nic nepoznají. Kromě jízdních řádů totiž zůstane zachována i stávající výše jízdného. Navíc se připravuje fúze ČSAD Jablonec s ČSAD Semily. Pokud proběhne do konce letošního roku, vystřídá ČSAD Semily sama sebe.