Do prvních škol dorazilo ovoce zdarma, vláda tak chce snížit obezitu

Praha - Do škol dorazilo první ovoce, které má podpořit zdravé stravovací návyky dětí. Žáci na prvních stupních ho v rámci projektu Ovoce do škol dostanou zdarma. Většinu nákladů - 53 milionů korun – pokryjí dotace z Evropské unie, dalších 20 milionů půjde z rozpočtu českého. Ovoce se bude rozdávat na 2800 školách, dostane ho přes 300 tisíc žáků. Vláda si od projektu slibuje snížení dětské obezity. Podle zprávy OECD je totiž v Česku obézní každé desáté dítě, s nadváhou bojuje zhruba každé sedmé.

Zájem o ovoce je na školách větší než o dodávky mléka. Učitelé chtějí, aby jídelníček dětí byl alespoň občas zdravější. „I na prvním stupni bohužel vidíme, že svačiny nejsou v pořádku,“ podotkla zástupkyně ředitelky na ZŠ U Santošky na Praze 5 Alice Hrdinová. 

Ovoce do škol půjde od jedenácti vybraných dodavatelů, kteří mají limit na jednoho žáka 40 korun za měsíc. V této ceně jsou ale zahrnuty i dopravní náklady a náklady na administrativu. Také proto zhruba 1000 základních škol projekt odmítlo. Dávat dětem ovoce za tak málo peněz podle nich nemá smysl. „Nějak jsme nezískali pocit, že by naše děti trpěly hmotnou nouzí nebo nedostatkem potravin. Myslíme si, že ty peníze, které na to stát dává, by šly využít efektivněji,“ uvedl Zdeněk Bělecký, ředitel ZŠ Meteorologická na Praze 4. 

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Na dohodě jednotlivých škol s dodavateli pak závisí, kolikrát a jaké ovoce budou žáci dostávat. Na některých školách chtějí využívat školní automaty, kde má být pestřejší nabídka třeba ovocných šťáv. „Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci zdarma také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad,“ uvedl loni v prosinci ministr zemědělství Jakub Šebesta. Pokud nebudou školy s kvalitou ovoce spokojeny, mohou dodavatele změnit, ale až v příštím roce.

Žáci základní školy dostávají ovoce zdarma
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24