Čeští meteorologové mění vedení, do čela ČHMÚ nastupuje Mark Rieder

Novým ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se od 1. října stane devětačtyřicetiletý přírodovědec a dosavadní šéf Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Mark Rieder. Ve funkci vystřídá Václava Dvořáka, který vedl ústav od roku 2011 a vzhledem k dosažení důchodového věku se sám vzdal funkce.

Mark Rieder
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Dvořák požádal o uvolnění z ředitelské pozice letos v dubnu. Poté ministerstvo vypsalo výběrové řízení, do něhož se přihlásilo šest zájemců. „V konkurzu zvítězil právě Mark Rieder. Ministr Richard Brabec jej vybral na základě doporučení výběrové komise,“ uvedla Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Rieder je členem České vědeckotechnické vodohospodářské společnosti a předseda meziresortní komise Voda-Sucho. Svou profesní kariéru začal podle Pospíšilové právě na půdě ČHMÚ, a to v oblasti sledování stavu povrchových a podzemních vod. Výzkumný ústav vodohospodářský TGM vedl deset let.

Ministr životního prostředí Brabec od nastupujícího ředitele očekává, že přinese do ČHMÚ nový pohled na fungování a směřování této organizace a bude dál budovat její prestiž doma i v zahraničí. „Mým cílem je rozvoj a zpřesňování současného stavu odborných činností a povinností ČHMÚ, k nimž patří předpovědní a výstražná služba, meteorologie a klimatologie, hydrologie a kvalita ovzduší,“ uvedl sám Rieder.