Zdravotní reforma vázne a Obama se snaží zachránit, co jde

Washington - Americký prezident Barack Obama se dnes pokusil zmírnit rostoucí nespokojenost se svou zdravotní reformou, která měla být stěžejním bodem jeho druhého volebního období. Milionům Američanů, vyřazených kvůli reformě ze zdravotního pojištění, šéf Bílého domu slíbil, že pojistné podmínky, které reforma zrušila, budou platné ještě celý příští rok. Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner prezidenta vyzval, aby reformu místo dílčích úprav raději „jednou provždy“ zrušil.

V důsledku Obamovy reformy přišlo o pojištění mnoho Američanů, a to navzdory prezidentovým slibům, že se tak nestane. Mnozí totiž po vyhlášení reformy zjistili, že budou muset platit mnohem vyšší pojistné než dosud. Miliony Američanů dostaly od pojišťoven nečekané oznámení o zrušení dosavadních pojistek, a to kvůli požadavkům nového Obamova zákona. Prezidentova popularita se propadla k rekordnímu minimu.

Prezident nyní oznámil, že zdravotní pojišťovny budou moci poskytovat ještě nejméně celý příští rok svým klientům pojistky podle starých pravidel platných před reformou. Směrnice, kterou prý Bílý dům vydá, bude obsahovat pokyn, že pojistné smlouvy zrušené po reformě mají být dál platné. „Tato úprava každý problém nevyřeší, ale pomůže spoustě lidí,“ řekl Obama. „Uděláme všechno pro to, abychom pomohli těm Američanům, kteří dostali přípis o zrušení smlouvy,“ dodal.

Prezident chce tímto krokem zmírnit kritiku republikánů, ale i kolegů z Demokratické strany. Ti se obávají, že protesty proti reformě zvané Obamacare poznamenají jejich šance na znovuzvolení v parlamentních volbách v příštím roce. Několik demokratických poslanců se už nechalo slyšet, že navrhne novelu příslušného zákona.

Experti varují, že ani dnešní Obamův kompromis nemusí fungovat. Bude totiž záležet na zdravotních pojišťovnách, do jaké míry budou ochotny dříve zrušené kontrakty obnovovat. Předseda Sněmovny reprezentantů Boehner dnes prohlásil, že jedinou cestou, jak plně ochránit obyvatelstvo USA, je „zrušit reformu jednou provždy“.

Podle vládních údajů zveřejněných ve středu svůj pojistný plán zatím podle reformy Obamacare změnilo pouhých 106 000 lidí, přestože se očekávaly milionové počty. Zlomek očekávaného zájmu částečně zavinil špatně fungující web, přes který se má nové zdravotní pojištění sjednávat.

Telefonát zpravodaje ČT v USA Martina Řezníčka (zdroj: ČT24)