Z nedělního incidentu v Bagdádu byly zveřejněny první záběry

Bagdád - Poprvé byly zveřejněny záběry z náměstí v Bagdádu, kde pracovníci americké bezpečnostní firmy Blackwater v neděli zastřelili nejméně 10 iráckých civilistů a jednoho policistu. Aféru společně vyšetřuje americká a irácká vláda. Bezpečnostní firma stále trvá na své nevině.

video: Zveřejněné záběry z nedělního incidentu v Bagdádu

Na záběrech z míst, kde americká bezpečnostní firma Blackwater v neděli zabila nevinné Iráčany, jsou vidět rozstřílená auta a desítky prázdných nábojů. Klíčový sled událostí záběry přesto neosvětlují. Zranění ale viní americkou ostrahu: „Nikdo na ně nestřílel, to oni náhodně stříleli do lidí. Jel jsem v protisměru autem a začali na mě pálit. Auto trefili 24krát a mě střelili čtyřikrát do zad,“ vypověděl právník Hassan Džabír.

Bezpečnostní firma trvá na tom, že jednala v sebeobraně a že se konvoj, který doprovázela, dostal pod palbu. Irácká vláda je však podobně jako svědci přesvědčena o opaku. Premiér Núrí Málikí v souvislosti s nedělním incidentem doslova prohlásil: „Nebudeme tolerovat chladnokrevné zabíjení našich občanů společností, která životům Iráčanů nepřikládá absolutně žádnou váhu.“

Washington včera akceptoval rozhodnutí irácké vlády, která firmě Blackwater odebrala licenci. Společnost přitom měla kontrakt na zajišťování bezpečnosti všech pracovníků amerického ministerstva zahraničí v Iráku, což podle zakladatele firmy Jamieho Smithe výrazně omezí možnosti pohybu amerických diplomatů. Alespoň do té doby, než se najdou firmy, které Blackwater nahradí.

Irácká vláda tvrdí, že má důkazy o šesti jiných případech, kdy se pracovníci Blackwateru chovali jako pistolníci na divokém západě. Co se na rušném náměstí v centru Bagdádu skutečně stalo, bude zjišťovat společná irácko-americká komise.

Vydáno pod