Viceprezident USA na návštěvě Iráku, invaze podle něj byla úspěšná

Bagdád - Americká invaze do Iráku v roce 2003 byla úspěšná z bezpečnostního i politického hlediska. Na tiskové konferenci v Bagdádu to prohlásil americký viceprezident Richard Cheney, který dnes neohlášeně přicestoval do Iráku. Jeho návštěva má vyzdvihnout zlepšení bezpečnostní situace a podpořit politický proces krátce před 5. výročím zahájení války v Iráku. V zemi je také přítomen pravděpodobný kandidát republikánů na nového prezidenta USA John McCain, který spojil svou politickou budoucnost s vojenským úspěchem v Iráku.

„Těch minulých pět let bylo obtížné období, byla to výzva, ale také úspěšný podnik, který stál za to,“ řekl Cheney, který se sešel s velitelem amerických jednotek v Iráku Davidem Petraeusem, s prezidentem Džalálem Talabáním a oběma viceprezidenty i s vůdcem největšího šíitského politického bloku Abdal Azízem Hakímem. „Iráčany čeká ještě hodně práce, ale pro upevňování demokracie budou mít vždy podporu prezidenta George Bushe a Spojených států,“ řekl Cheney po jednání s Hakímem.

Cheney jednal i s iráckým premiérem Núrím Málikím, podle něhož se rozhovor týkal vyjednávání o dlouhodobé bezpečnostní dohodě mezi oběma státy. Smlouva má nahradit mandát OSN pro přítomnost zahraničních jednotek v Iráku, jehož platnost vyprší koncem roku. Oba jednali také o bezpečnostní situaci v Iráku, o rozvoji ekonomiky tohoto státu, o obnově země a o terorismu.

Cheney byl stoupencem americké invaze do Iráku a obhájcem loňského vyslání dodatečného kontingentu o 30.000 vojácích. Právě této posile se přisuzuje pokles násilností zejména v oblasti Bagdádu, který podle amerických zdrojů činí od loňského června až 60 procent. Americká armáda přišla v Iráku od březnové invaze v roce 2003 o 4000 vojáků, na irácké straně je přes 80.000 mrtvých. Čtyři miliony obyvatel jsou stále mimo domovy. 

Irák je první zastávkou na Cheneyho devítidenní cestě po Blízkém východě se zastávkami v Ománu, Saúdské Arábii, Izraeli, na palestinských územích a v Turecku.

S Málikím a dalšími iráckými politickými představiteli jednal také senátor McCain, který je v Iráku od neděle. Politik řekl, že je pro USA důležité plnit závazky v Iráku. S šíitskými představiteli hovořil o nutnosti pokroku v politických reformách v zemi, včetně přijetí zákona o provinčních volbách a o rovnoměrném přerozdělování nerostného bohatství. McCain by měl rovněž jednat z nejvyššími americkými veliteli.

I když americká armáda už několik týdnů tvrdí, že násilností v Iráku zásadně ubylo, neobešel se bez nich ani dnešek. Při sebevražedném atentátu v Karbale přišlo o život nejméně 36 lidí. V Bagdádu, kde se pohybovaly kolony s Cheynym i McCainem, při čtyřech různých útocích zahynuli čtyři lidé a 13 osob bylo zraněno. Žádný z atentátů se neodehrál v blízkosti amerických politiků.

Vydáno pod