V Súdánu se za rok zčtyřnásobil počet závislých na potravinové pomoci

Chartúm - Počet lidí závislých na potravinové pomoci se v jižním Súdánu za poslední rok zvýšil čtyřnásobně. Podle Světového potravinového programu by bez pomoci nepřežily víc než čtyři miliony lidí. Súdánský ministr zemědělství za důvod označuje konflikty mezi komunitami a hlavně sucho. Dvě desetiletí trvající občanská válka skončila v Súdánu před pěti lety a země se připravuje na dubnové volby.

„Kvůli vnitřním konfliktům a útokům Armády božího odporu, znásobeným suchem, čelí přibližně polovina obyvatel jižního Súdánu potravinové krizi,“ informoval jihosúdánský ministr zemědělství Samson Kwaje. Světový potravinový program zaznamenává v Súdánu celkem 4,3 milionu lidí závislých na potravinové pomoci. To je čtyřikrát víc než loni. 

Jižní Súdán s bohatými nalezišti ropy byl dějištěm nejdelší občanské války na africkém kontinentě, která skončila v roce 2005. Při bojích převážně muslimského severu proti křesťanskému a animistickému jihu zahynulo okolo 1,5 milionu lidí. Mírová smlouva jižnímu Súdánu zaručila autonomii, za minulý rok si ale boje mezi znepřátelenými kmeny a útoky fundamentalistické křesťanské skupiny Armáda božího odporu vyžádaly přes 2 500 mrtvých, zatímco 350 tisíc osob muselo opustit domovy.

Vydáno pod