V Hanoji začalo jednání ASEM zastíněné vývojem v KLDR a Barmě

Hanoj - Ve Vietnamu dnes začalo jednání ministrů zahraničí zemí sdružených v ASEM (Asijsko-evropské setkání). Původně měly být hlavními tématy jednání globální finanční krize, pandemie chřipky a klimatické změny, nyní se však zdá, že se nejvíc bude hovořit o severokorejském jaderném testu a o soudu s barmskou opoziční představitelkou Do Aun Schan Su Ťij. Za české předsednictví se setkání zúčastní ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

Japonský ministr zahraničí Hirofumi Nakasone a jeho jihokorejský protějšek Ju Mjong-hwan reagovali na zprávu o severokorejské jaderné zkoušce prohlášením, že budou spolupracovat při jednotné reakci na akce KLDR.

„Shodli jsme se, že musíme jednat společně, že musíme koordinovat své postoje,“ řekl novinářům po bilaterální schůzce Kazuo Kodama, mluvčí japonského ministerstva zahraničí. Podle jeho informací budou obě země usilovat o bližší spolupráci s USA a Čínou, jakkoli je podle analytiků nepravděpodobné, že by Peking podpořil jakékoli zpřísněné sankce proti Pchjongjangu.

Reportáž Filipa Kandy (zdroj: ČT24)

Prohlášení ASEM nejsou závazná

Severní Korea není členem ASEM. Toto uskupení zahrnuje téměř 60 procent světové populace a zároveň 60 procent světového obchodu. Prohlášení ASEM obvykle nejsou závazná, ale tentokrát se organizace chystá vydat dvě separátní prohlášení o Severní Koreji a Barmě.

Barmský ministr zahraničí Ňjan Win čelil během jednání tlaku evropských ministrů zahraničí kvůli soudnímu procesu s barmskou disidentkou Su Ťij, která je obviněna z toho, že porušila své domácí vězení, když do svého domu pustila Američana, jenž k ní přeplaval přes jezero. Soud, který začal 18. května a může poslat Su Ťij až na pět let do vězení, vyvolal ve světě vlnu nesouhlasu a Evropa pohrozila zpřísněním sankcí.

Šéf diplomacie českého předsednictví Jan Kohout při rozhovorech s Ňjan Winem naléhal na propuštění Su Ťij. Neuvedl ale, jak Win na jeho žádost odpověděl. Win, který je proslulý svým mlčením na mezinárodních shromážděních, s novináři nemluvil.

Vydáno pod