Švédové už nemají o slovo „nevygooglitelný“ zájem

Stockholm - Švédská jazyková rada ze svého seznamu nových slov roku 2012 odstranila slovo „nevygooglitelný“. K tomuto kroku se rozhodla, když odmítla ustoupit nátlaku společnosti Google, aby do definice slova připojila rovněž výraz „Google“.

Seznam nových slov švédštiny byl zveřejněn v prosinci a obsahoval i výraz „ogooglebar“ s definicí „něco, co není možné najít na internetu s pomocí vyhledavače“. Jazyková rada uvedla, že ji od té doby firma Google opakovaně kontaktovala a snažila se dosáhnout toho, aby definice obsahovala i její název společně se značkou pro ochrannou známku.

„Google se odvolával na zákon o ochraně obchodní značky a chtěl, aby jazyková rada změnila formulaci definice,“ uvedla předsedkyně rady Ann Cederbergová.

„Nemáme ani čas ani zájem pouštět se do dlouhého a protahovaného procesu, který se Google snaží vyvolat. A také nechceme dělat kompromis a změnit definici 'ogooglebar' tak, jak chce Google. To by bylo proti našim zásadám i proti zásadám jazyka. Google zapomíná na jedu věc: vývoj jazyka se nestará o ochranné známky,“ dodala. „Proto jsme to slovo ze seznamu odstranili.“

Jazyková rada, která spadá pod švédské ministerstvo kultury, nerozhoduje o tom, která slova jsou oficiálně přijata do švédštiny; to je úloha Švédské akademie. Rada jen zaznamenává, která nová slova si získávají oblibu Švédů.

Vydáno pod