Rusko posiluje pozice v Latinské Americe

Moskva - Rusko se dál snaží prohloubit svůj vliv na americkém kontinentu. Po Chávezově Venezuele teď uzavírá dohodu o strategickém partnerství také s Argentinou. Její prezidentka Cristina Fernándezová-Kirchnerová je právě na návštěvě Moskvy. Výsledkem mají být dohody o dodávkách ruských zbraní. Další možné projekty se podle médií mohou týkat energetiky a modernizace železnic. Jde o první návštěvu hlavy argentinského státu v Rusku po deseti letech.

Argentinská strana při prvním jednání společné komise pro vojensko-technickou spolupráci 17. a 18. listopadu projevila zájem o ruská bojová letadla, bezpilotní letouny, vrtulníky a nákladní letadla. Cristina Fernandezová (Kirchnerová) již jednala s premiérem Vladimirem Putinem a dnes se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem podepsala prohlášení o budování strategického partnerství obou zemí.

Podle komuniké z návštěvy obě strany potvrdily zájem o uskutečnění velkých projektů v oblasti energetiky a dopravní infrastruktury, jakož i na vojensko-technické spolupráci.

Za přítomnosti hlav států byl podepsán balík ekonomických úmluv, včetně společného prohlášení o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie. Argentina také podpořila ruský vstup do Světové obchodní organizace (WTO).

Vydáno pod