Problém s únikem paliva vyřešen, Discovery může odstartovat

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) potvrdil, že raketoplán Discovery ke svému poslednímu letu odstartuje příští pondělí. Technici týden před posledním startem raketoplánu vyměnili vadná těsnění v nádrži, která zásobuje manévrovací motory raketoplánu. Ty se používají k úpravě kurzu plavidla na oběžné dráze, především při jeho přistání u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Půjde o 39. let tohoto raketoplánu. Příští rok by americká vesmírná agentura měla ukončit lety raketoplánů do vesmíru zcela.

„NASA a manažeři jejích dodavatelů dnes jednomyslně hlasovali pro to, aby raketoplán Discovery odstartoval 1. listopadu v 16:40 východního denního času (21:40 SEČ),“ uvedla agentura na svém účtu na sociální síti Twitter. Raketoplán podle NASA po nadcházejícím letu bude mít nalétáno kolem 240 milionů kilometrů a bude mít za sebou rok čistého času ve vesmíru.

Discovery v rámci své jedenáctidenní mise dopraví na ISS logistickou plošinu užívanou při práci astronautů mimo stanici a modul pro uložení zásob a odpadu. Raketoplán vynese na oběžnou dráhu také nejdůležitější náhradní díly pro nutné opravy na ISS.

S atronauty poletí i Robonaut 2

Nejatraktivnějším nákladem na palubě posledního letu raketoplánu Discovery nicméně zřejmě bude robot vnějškově podobný člověku Robonaut 2. Robot o hmotnosti kolem 136 kilogramů sestává z hlavy, trupu a dvou rukou. Podle NASA bude schopen pracovat vedle lidí. Současný let by měl ověřit jeho schopnosti.

Po startu raketoplánu Discovery, který poprvé letěl do kosmu v roce 1984, se plánuje ještě na 26. února let Endeavouru, poté by se měl provoz raketoplánů zastavit. Americký Kongres nicméně v rozpočtu pro NASA na příští rok vyčlenil i peníze pro jeden dodatečný start raketoplánu Atlantis. NASA však zatím tento let nenaplánovala.