Nigérie je podle WHO druhou africkou zemí, která zvládla nakázu eboly

Lagos – Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je Nigérie po Senegalu druhou africkou zemí, které se podařilo vyrovnat s epidemií eboly. WHO zítra oficiálně oznámí konec epidemie v Nigérii. Podle agentury AFP se nejlidnatější africké zemi podařilo vyrovnat se smrtící nákazou i přes špatný stav nigerijského zdravotnictví. V zemi se ebolou nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo. V celé západní Africe už ale ebole podlehlo přes 4 500 tisíce lidí.

Mluvčí WHO Samantha Boltonová sdělila, že v Nigérii byli hospitalizováni lidé s prvními podezřelými příznaky, takže Nigérie nyní patří ke státům, kde se podařilo vyléčit nejvíce případů eboly. Přežilo tam 60 procent nakažených, zatímco v Sieře Leone a Libérii ani ne 30 procent. První nigerijskou obětí byl liberijský úředník, který přicestoval do dvacetimilionového Lagosu v červenci. Právě Libérie je spolu se Sierrou Leone a Guineou nejpostiženější ze západoafrických zemí.  

AFP ale připomíná, že v případě Nigérie šlo také o určité štěstí, protože nemocný Liberijec se sám hned po příletu do Lagosu vydal do nemocnice, takže se vyhnul zalidněným místům. Úřady ale spustily velmi účinnou a rychlou kampaň a informovaly veřejnost o nebezpečí prostřednictvím rozhlasu, televize a také SMS. Země zřídila v každém státě izolační jednotku pro případné nemocné a testy na ebolu provádí šest laboratoří.   

Stosedmdesátimilionová Nigérie se tak stane po Senegalu druhou africkou zemí, jíž se podle dobrozdání WHO podařilo s ebolou vyrovnat. Nigerijské úřady reagovaly velmi rychle a nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými. V Lagosu a také Port Harcourtu se tak dostalo pod dohled na 900 lidí. K této práci bylo vyčleněno 1 800 zdravotníků.   

AFP píše, že stav nigerijského zdravotnického systému je přitom tristní. V mnoha státních nemocnicích není údajně k dispozici tekoucí voda a někdy ani lékaři, protože stávkují za zlepšení pracovních podmínek. 

Vydáno pod