NATO má nedostatek peněz, financování aliance se bude reformovat

Istanbul - Severoatlantická aliance zápasí s vážným nedostatkem peněz. V rozpočtu na příští rok jí chybí přes 600 milionů eur. Řešení se snaží najít na neformálním summitu v Istanbulu ministři obrany členských zemí. Dnes došlo k dohodě, že členské státy rychle přispějí do rozpočtu organizace dalšími asi 640 miliony dolarů (12,3 miliardy korun) a v příštím období dojde k reformě financování aliance. Sdělila to dnes v Istanbulu mluvčí NATO Carmen Romerová.

NATO potřebuje sehnat na své fungování více peněz, padlo několik návrhů, jak toho docílit. Jedním z nich bylo zvýšení příspěvků jednotlivých členských zemí do společné pokladny. Velká Británie přišla s poměrně kontroverzním návrhem, chce totiž, aby NATO jednostranně zrušilo smlouvy, které už nasmlouvalo. Ani jeden z těchto kroků se ale nesetkal s širší podporou. Nakonec došlo k dohodě, že státy jednorázově přispějí 640 milionů dolarů a v příštím rozpočtu se celý systém financování NATO reformuje.

Dalším důležitým bodem jednání je nová strategie Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Do vlády této země by se totiž měl zapojit Taliban, což je poprvé od začátku války. Tato strategie vzbuzuje v NATO optimismus, pro jeho uskutečnění bylo vyčleněno půl miliardy dolarů. Tento fond bude použit, aby talibanci složili zbraně a začali se podílet na vládě. Jak zdůrazňuje generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen, nejedná se ale o úplatek, peníze budou použity na vytvoření nových pracovních míst.

Reportáž Adama Kautského (zdroj: ČT24)

Někteří analytici však upozorňují, že podobný přístup nejspíš posílí Taliban, který si bude klást podmínky včetně odchodu zahraničních sil ze země.

Je třeba vycvičit afghánskou armádu a policii 

Americký ministr zahraničí Robert Gates řekl, že pro Washington jsou klíčovými prioritami Afghánistán a protiraketový systém v Evropě. Vyzval své kolegy, aby usilovali o to, aby afghánské bezpečnostní síly byly schopné převzít plnění úkolů od vojáků mezinárodních sil ISAF, jakmile to bude možné.

„Je třeba více instruktorů, a to okamžitě. Tak, jak bude počet Afghánců v bezpečnostních silách jejich země růst, musíme být schopni je formovat, aby mohli zasahovat do bojů co nejdříve,“ řekl Gates. Do roku 2011 mají mít afghánská policie a armáda celkem 300 000 mužů.