Nairobi - Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan dnes zahájí jednání s keňskou vládou a opozicí a pokusí se ukončit politickou krizi v zemi. Opozice už na jeho žádost zrušila plánované čtvrteční protesty, byť stále odmítá uznat výsledek prosincových voleb a požaduje, aby prezident Mwai Kibaki odstoupil. Spor rozpoutal vlnu násilí, které podlehlo téměř 700 lidí. Dalších 250.000 uteklo ze svých domovů.
Kofi Annan se pokouší řešit povolební krizi v Keni
Vůdce opozice Raila Odinga oznámil, že podal žalobu na vládu Kibakiho k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu kvůli tvrdému potlačování demonstrací svých příznivců keňskou policií. Vláda připravuje obdobnou žalobu na vedoucí představitele opozičního Pomerančového demokratického hnutí (ODM), které obviňuje z genocidy na západě Keni.
Annanově návštěvě předcházely pokusy o mezinárodní zprostředkování předsedy Africké unie Johna Kufuora a americké vyjednávačky Jendayi Frazerové, kterým se ale nepovedlo přivést znesvářené politiky k jednacímu stolu.
Od začátku třídenních demonstrací svolaných minulý týden opozičním ODM zemřelo podle agentury AFP při etnicky motivovaném násilí a při policejních zásazích 63 lidí.
Mnoho lidí uprchlo i do sousední Ugandy, kde pro ně OSN připravila další tábor dál od hranic. Keňská krize ohrožuje i ugandskou ekonomiku. Obchod vnitrozemské Ugandy a její zásobování pohonnými hmotami jsou totiž závislé na keňských přístavech. Ugandský prezident Yoweri Museveni byl také jedním z prvních, kdo uznal Kibakiho vládu za legitimní.