Kanada možná opět zavede pro Maďary víza

Budapešť - Kanada zvažuje obnovení víz pro Maďary. Počet emigrantů totiž rychle narůstá. Dřív se chtělo v Kanadě usadit na 2200 občanů Maďarska ročně, letos jich tolik bylo už v srpnu. Odcházejí hlavně Romové z míst, kde je zastrašovali nebo fyzicky ohrožovali radikálové z polovojenských organizací.

„I v jiných evropských zemích jsou podobné problémy. Nesmíme je brát jako tabu, ale musíme se podívat pravdě do očí a začít problémy řešit tvrdou rukou,“ řekl starosta obce Gyöngyöspata Oszkár Juhász. Radikálové se před časem rozhodli řešit spory s Romy tvrdou rukou, navíc v ní drželi zbraně. Nyní stojí před soudem. Za šest vražd jim hrozí 15 let až doživotí. Rozsudek se očekává na jaře.

I kvůli nim několik romských rodin vystěhovali do Kanady. „Teď už na nás neútočí fyzicky, ale spíš se nás usilují zničit psychicky. Pořád jsme pod tlakem a mám za to, že jejich cílem je dosáhnout toho, abychom odsud všichni odešli,“ podotkl János Farkas, předseda místní romské samosprávy.

Maďarská vláda v těchto dnech zveřejnila strategii řešení problémů Romů. „Jsem poměrně skeptický a nemyslím si, že lze očekávat nějakou velkou změnu. Strategie je odborně připravená dobře, ale k tomu, aby se naplnila, je potřeba strašně moc peněz a investic,“ konstatoval Mátyás Binder, kulturní antropolog z Nadace Terra Recognita.

Momentálně má však vláda mnohem větší problémy. Země se totiž nachází uprostřed krize a prioritou vlády je zachránit ekonomiku a asi milion rodin, které se ocitly na pokraji bankrotu. Přestože otevřené konflikty mezi majoritou a romskou menšinou prozatím ustaly, odborníci se shodují, že situace v Maďarsku připomíná doutnající sud se střelným prachem, který může zas kdykoliv vybuchnout.

Reportáž Ladislava Kerekeše (zdroj: ČT24)
Vydáno pod