Dohodl se kdysi Berlusconi s mafií? Policie vyšetřuje spojení mezi expremiérem a třemi atentáty

Bývalý italský premiér a předák strany Vzhůru, Itálie Silvio Berlusconi je vyšetřován ve spojitosti se třemi bombovými atentáty, k nimž došlo v roce 1993, informoval v úterý list La Repubblica.

Soudce prokuratuře ve Florencii povolil případ otevřít poté, co vyšetřovatelé získali odposlechy bosse sicilské mafie Cosa Nostra Giuseppeho Graviana, s nímž byli Berlusconi a jeho bývalý poradce a spoluzakladatel expremiérovy strany Marcello Dell'Utri údajně v přímém kontaktu.

Odposlechy byly pořízeny v souvislosti s vyšetřováním dohody mezi italským státem a mafií na počátku 90. let. Dohodě se věnuje zatím neuzavřené vyšetřování.

Vysocí představitelé státní moci se před třiceti lety údajně dohodli s mafií, že přestane s atentáty výměnou za to, že se mafiánům odsouzeným v sérii tří maxiprocesů (první v roce 1987, další dva o rok později) dostane mírnějšího vězeňského režimu a jejich majetek nebude zabaven. K tomu ale nedošlo a majetek je mafii zabavován dodnes. 

Právě v roce 1993, kdy se státu podařilo zatknout „bosse bossů“ Tota Riinyho a také prosadit zákony namířené proti mafiánským praktikám, se mafie měla státu „revanšovat“. Tehdejší politickou scénu se jí podařilo destabilizovat třemi bombovými útoky, k nimž došlo ve Florencii (5 mrtvých), Římě a Miláně (5 mrtvých).

Právě z těchto událostí měl profitovat Berlusconi, který v té době zrovna přesedlal z podnikání na politiku, napsala agentura DPA. Rok po atentátech jeho strana zvítězila ve volbách a Berlusconi se stal poprvé premiérem.

V souvislosti s atentáty už byl Berlusconi vyšetřován dvakrát, naposledy v roce 2011. Tehdy bylo vyšetřování uzavřeno a Berlusconi podle svého právního zástupce věří, že podobně to skončí i tentokrát. „Je jasné, že toto bůhví kolikáté vyšetřování skončí rychle u ledu stejně jako ta předchozí,“ uvedl v prohlášení politikův dlouholetý právník Niccolò Ghedini.

S Berlusconim je vyšetřován také jeho bývalý poradce Dell'Utri, který byl v roce 2014 odsouzen na sedm let vězení za daňový podvod, falšování účetnictví a napojení na sicilskou mafii.

Graviano, z jehož odposlechů nyní prokuratura vychází, je jedním z mafiánských bossů, kteří byli za atentáty z 90. let odsouzeni. Podílel se i na vraždách soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina na Sicílii.