Další svatý? Papež naznačil uctění zavražděného kněze z Rouenu

Byl to zcela jistě mučedník – a v budoucnu by se mohl stát dokonce svatým, naznačil papež František během zvláštní mše k uctění kněze Jacquea Hamela. Ten koncem července zemřel po útoku dvou teroristů v kostele na severozápadě Francie. Incident z oblasti Rouenu je vnímán jako výjimečný – radikálové totiž prvně jako cíl zvolili záměrně katolickou církev.

Pětaosmdesátiletého kněze zabili jménem teroristické organizace Islámský stát devatenáctiletý Abdel Malik Petitjean a stejně starý Adel Kermiche. Oba zastřelila policie. V souvislosti s vraždou byly dosud obviněny dvě osoby. Prvním z obviněných je Petitjeanův bratranec Farid K., druhým pak dvacetiletý Jean-Philippe J., který se s Petitjeanem pokusil v červnu odcestovat do Sýrie. 

Teroristická organizace Islámský stát (IS) krátce poté zveřejnila video, na němž oba útočníci přísahají věrnost šéfovi IS abú Bakrovi Bagdádímu. 

S oblíbeným knězem se na začátku srpna rozloučily v rouenské katedrále 2000 lidí. „V církvi je v této době více křesťanských mučedníků než v prvních staletích,“ uvedl papež při středeční bohoslužbě, kterou sloužil ve své rezidenci v Domě svaté Marty. Dnešní křesťané podle něj mnohdy trpí, jsou „vězněni, mučeni, zabíjeni, protože se nechtějí zříct Ježíše Krista,“ citovala papeže média.

Hamela označil František za „dobrého, mírného a přátelského“ člověka, jenž byl zavražděn „jako nějaký zločinec“. „Musíme se modlit - byl to mučedník, a mučedníci jsou blahořečeni,“ dodal František v kázání, kterému naslouchali poutníci z oblasti Rouenu, kde kněz působil.

Blahořečení je v římskokatolické církvi jedním z prvních stupňů v procesu vedoucímu ke svatořečení. Pro blahořečení je obvykle nutné prokázat zázrak, tato podmínka ale nemusí být splněna, pokud kandidát zemřel jako mučedník.

Za velké pozornosti přitom papež nedávno svatořečil misionářku Matku Terezu. Po 19 letech od její smrti přitom šlo o jedno z nejrychlejších v historii katolické církve. Za blahoslavenou ji prohlásil Jan Pavel II. už v říjnu 2003 ve Vatikánu za účasti více než 150 000 lidí, mezi nimiž byli katolíci i muslimové.

Žena přezdívaná „Anděl z Kalkaty“ zasvětila svůj život službě chudým a nemohoucím, pobočky jejích útulků působily ve více než stovce zemí světa. Svatořečení přihlížely na Svatopetrském náměstí desítky tisíc poutníků. Na ceremonii dorazilo i 13 hlav států.