Čínská vláda: Tři soutěsky mají své mouchy

Peking - Čínská vláda jde do sebe. Přiznala, že obří projekt přehrady Tři soutěsky způsobil mnoho problémů, které se musí okamžitě řešit. Je to vůbec poprvé, co to vládní činitelé připustili. Stavba monstrózního vodního díla způsobila nejenom ekologické škody, muselo se kvůli ní přestěhovat i 1,3 milionu lidí.

Tři soutěsky jsou největší přehradou na světě. Dosud stála 40 miliard dolarů. Vláda argumentuje, že díky vodnímu dílu se podařilo zastavit záplavy, vyrábět elektřinu a zlepšit splavnost. Teprve teď ale pekingská vláda přiznává, že projekt má i své slabiny.

„Jsou tady naléhavé problémy, které se musí řešit – například je nutné stabilizovat a zlepšovat životní podmínky pro vysídlené obyvatele, je nutné zlepšit ochranu životního prostředí a zabránit geologickým katastrofám,“ uvedla vláda v prohlášení.

Tři soutěsky byly dokončeny v roce 2006, pod hladinou přehrady zmizelo přes 150 měst a 1 350 obcí. Jenže už krátce poté se začaly objevovat problémy, kvůli nepředpokládanému proudění vody jsou tu časté sesuvy půdy.

Vláda také slíbila lidem, které musela kvůli stavbě vystěhovat, práci a nové bydlení. A na tom chce právě teď zapracovat.