V Lokti vznikl spor o novou silnici

Loket - Výstavbu dalšího úseku rychlostní silnice R6 v Karlovarském kraji komplikuje spor o pozemky. Město Loket je odmítá prodat za cenu, kterou navrhuje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Stavbaři se nyní obávají, že práce nestihnou dokončit včas.

Loket vlastní pozemky podél stávající silnice mezi Karlovými Vary a Sokolovem. Kvůli výstavbě rychlostní silnice by teď chtěl stát od města vykoupit asi čtyři hektary půdy. Loketští radní si ale myslí, že nabízená cena 80 korun za metr čtvereční je příliš nízká. Starosta Lokte nad Ohří Jaroslav Hlavsa přiznává, že jejich představa je řádově vyšší, okolo pěti set korun za metr čtvereční. Kdyby souhlasili s nabídnutou cenou, městská pokladna by přišla až o sedmnáct miliónů korun.

Přístup města ale překvapil investora, tedy Ředitelství silnic a dálnic ČR. S navýšením ceny rozhodně nesouhlasí. Jan Hoření z tiskového odboru ředitelství se obává, že dojde ke složitým jednáním. Ředitelství si totiž nedovede zcela úplně přestavit klasický postup, který u soukromých vlastníků spěje až k procesu vyvlastnění.

Výstavba rychlostní silnice R6 na území Karlovarského kraje zatím pokračuje podle plánu. Pokud se ale Loket a stát na ceně nedohodnou, Ředitelství silnic a dálnic ČR i Karlovarský kraj se obávají, že stavba dalšího úseku se zpozdí. Karlovarský radní Luboš Orálek (ODS) zdůrazňuje, že se mělo začít stavět ke konci tohoto roku, nebo nejpozději začátkem příštího roku. Věří však, že město Loket dostane rozum a obě strany se domluví.

Podobně jako Loket mělo před rokem výhrady k výkupním cenám i sousední Nové Sedlo. Naopak Březová u Sokolova prodá své pozemky bez problémů. Radní tu novou silnici považují za veřejně prospěšnou stavbu. Pro Březovou je podle starosty Miroslava Boudy (ODS) cena přijatelná: „Hlavně, aby už se konečně přestalo mluvit a začalo se stavět.“

Poslední dva úseky čtyřproudé rychlostní silnice R6 mezi Chebem a Karlovými Vary mají být hotové v roce 2010.