Řidič záchranné služby zasáhl za lékaře a dostal výpověď

Kralovice/Manětín (Plzeňsko) - Řidič záchranné služby Miroslav Švarc zastoupil v Manětíně na Plzeňsku lékaře. I přesto, že pacientovi pomohl, neměl k tomu oprávnění ani odborné vzdělání, a vedení s ním proto rozvázalo pracovní poměr. Švarc s výpovědí nesouhlasí a podal na zaměstnavatele žalobu.

Po příjezdu k pacientovi lékař diagnostikoval astmatický záchvat. Než ale stačil cokoliv udělat, zastoupil jej řidič Miroslav Švarc. Pacientovi do ruky vpíchnul kanylu a podal mu lék. Podle Švarce byl jeho stav vážný a zákrok mu pomohl. Vedení ale s řidičovým krokem nesouhlasí: „Tento postup pan Švarc dělal opakovaně. Samozřejmě to s ním bylo vždy projednáváno. Míra trpělivosti ale přetekla,“ řekla vedoucí lékařka kralovické záchranné služby Naděžda Rozměrová.

Podle lékařů měl lék pacientovi podat záchranář, který je k tomu proškolený a oprávněný. Hlavním problémem je neodbornost zásahu a fakt, že Švarc nemá odbornou kvalifikaci a mohl pacientovi ublížit. „Může to s sebou nést spoustu komplikace, namátkou embolii odlomeným kouskem kanyly, která může způsobit až smrt,“ varoval náměstek úseku zdravotnických činností ZZS Plzeňského kraje Luděk Hejkal. Podle vedení není možné, aby řidič sanitky zastupoval lékaře a svojí neznalostí ohrožoval životy pacientů.

Řidič se ale brání: „Já na to mám jiný názor a nevím, co k tomu dodat. Jednal jsem podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Udělal jsem to nejlepší, co jsem mohl.“ S tím ale nesouhlasí zdravotník Ali Kamal. Podle něj se řidič na pacienta doslova vrhnul a on, aby nekomplikoval situaci a nezneklidňoval ošetřovaného, nemohl zasáhnout.

Miroslav Švarc již na záchranné službě nepracuje, dostal výpověď. Považuje ji ale považuje za neoprávněnou a na vedení záchranné služby podal žalobu.