Panoptikum psích šlechticů žilo na zámku v Jaroměřicích

Jaroměřice nad Rokytnou – Porcelánové figurky, plastika z celuloidu nebo třeba čajový servis, vše s podobou francouzského buldočka. Bohatou sbírku mnohdy bizarních uměleckých předmětů vytvořila šlechtična žijící na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Vlastně si budovala panoptikum psích šlechticů,“ tvrdí kastelán Radim Petr. Unikátní depozitář ovšem ukrývá mnohem víc – třeba starodávné hodiny s vteřinovou ručičkou.

Pro poslední majitelku zámku Elvíru z Vrbna bylo drobné psí plemeno evidentně vášní. Traduje se, že hraběnka nebyla příliš pohledná žena a neužila si ani mnoho rodinného štěstí. Smysl života proto našla pouze v chovu psů. „Zaměstnávala speciální komorné, které se o její buldočky staraly. Mohly to být opravdu desítky psů,“ odhaduje správkyně zámeckého depozitáře Jana Petrová.

Aktivní chovatelka se ráda obklopovala nejen živými psy, své oblíbence musela mít stále na očích. „Když pila kávu, chtěla se dívat na francouzského buldočka, když se ovívala vějířem, měla na vějíři zase buldočka,“ popsala Petrová umělecké předměty, které hraběnka léta skupovala z celého světa.

  • Francouzský buldoček zdroj: ČT24
  • Francouzský buldoček zdroj: ČT24

Mimo psů v různých podobách zámek ve svých depozitářích ukrývá i řadu dalších pokladů. Jsou to především renesanční obrazy, a to převážně od italských, holandských a německých mistrů. Zámek své nejlepší kousky pravidelně poskytuje tuzemským i evropským institucím. „Když potřebují návštěvníky nalákat na výstavu něco unikátního a úžasného, jdou si to půjčit do Jaroměřic,“ podotkl s úsměvem kastelán Petr.

O obrovském bohatství místních sbírek svědčí i nedávný nález velkých kyvadlových hodin. Přístroj z poloviny 18. století má vteřinovku i datumovku a ukazuje fáze měsíce. Na hodinách, které kdykoliv zopakují, kolik je hodin, se dá také nastavit budík. Po opravě by unikát mohl být k vidění na některé z prohlídkových tras.

Reportáž Radovana Daňka (zdroj: ČT24)