Domov pro seniory v Olešné na Písecku museli jeho klienti opustit. Podle krajského úřadu v něm neměli potřebné podmínky, v domově chyběl odborný zdravotnický personál, senioři přitom péči potřebovali. Část z nich se stěhovala rovnou do nemocnice. Fungováním zařízení se nyní zabývá policie.
Vyklizení olešenského domova pro seniory s názvem Domicil aktivních seniorů nařídily úřady narychlo a bezprostředně před Vánoci. Klienty vystěhovaného domova, kteří byli v nejhorším stavu, převzaly jihočeské nemocnice.
Pro ostatní ale museli přijet jejich příbuzní. Nepříjemným překvapením pro ně bylo jak vystěhování samotné, tak i zjištění, v jakých podmínkách senioři žili.
Že byl v domově nedostatek zdravotnického personálu, potvrdili České televizi sami jeho zaměstnanci stejně jako rodiny klientů. Konkrétně zcela chyběly zdravotní sestry. V Olešné přitom byli i lidé, kteří potřebovali celodenní péči, například imobilní pacienti s močovými vývody nebo ti, kdo potřebovali pravidelné převazy či injekce.
Úřady na situaci upozornila lékařka Barbora Kolářová, která začala do domova pravidelně docházet a viděla zdejší přístup k péči o nemocné. Náznaky, že není vše v pořádku, se však objevovaly i dříve. Písecký deník ostatně napsal, že se zařízení „dlouhodobě netěší dobré pověsti“.
Příbuzný jedné z klientek Jaroslav Krčil popsal ČT, jak žena upadla, ale dočkala se jen velmi zdrženlivého přístupu. „Měla zlomenou nohu v krčku a pan doktor řekl, že to nic není, že je to naražené. V nemocnici pak nadávali, že je to zanedbané,“ vzpomněl Jaroslav Krčil. V domově pak podle něj ošetřoval například údržbář nebo uklízečka.
Jak Domicil aktivních seniorů fungoval, nyní vyšetřuje jak policie, tak i jihočeský krajský úřad. Ten také přislíbil rodinám vystěhovaných klientů pomoc s hledáním volných míst v jiných zařízeních.





