Na Jiřího otevřeli v Jirkově relikviář nejen slavných Jirků

Jirkov - V Jirkově u Chomutova dnes, v den svátku svatého Jiřího, otevřeli výstavu, věnovanou nejznámějším Jirkům této země. O zaslání věci, která je jim blízká, jich pořadatelé požádali rovnou stovku. Nositelé dnes nejrozšířenějšího mužského jména v Čechách drahoty nedělali, do výstavy se tak dostaly třeba brýle, kterými se ještě nedávno díval na svět Jiří Bartoška, slamák Jiřího Suchého a buřinka Jiřího Šlitra nebo hudební nástroj Jiřího Stivína.

„Mrzí nás, že přepravní firma nestihla dodat včas lyže, pohár a startovní číslo Jiřího Rašky, které nám darovala jeho paní,“ řekl ředitel Kulturních vzdělávacích a informačních zařízení města Jirkova Bedřich Fryč. Jeho zaměstnanci oslovili desítky slavných Jiří, kladně reagovala asi polovina z nich.

Fryč vzpomněl například přívětivou reakci paralympionika Jiřího Ježka nebo skladatele a herce Jiřího Suchého. „Jen nám kladl na srdce, že nesmíme návštěvníky mást. Že si není jistý, jestli ten konkrétní klobouk někdy nosil,“ řekl Fryč. Proto také v nejspodnějším patře věže u buřinky a slamáku visí popiska „klobouky z garderóby divadla Semafor zapůjčil Jiří Suchý“. Vitrínu s oběma klobouky doplňují Suchého grafiky.

Další patro věnovali slavným sportovcům se jménem Jiří. Kromě dnes absentujících Raškových lyží tam vystavují dres bývalého reprezentačního útočníka a současného trenéra chomutovských Pirátů Doležala a stopera fotbalové Sparty Jarošíka. Ty doplňují například ručník a lahev mistra světa v kulturistice Borkovce a rukavice mistra světa v thajském boxu Žáka.

O patro výš visí na zdi kytara skladatele Bulise, který napsal hudbu například k filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag, boty cestovatele Kolbaby, portrét astronoma Grygara namalovaný Karlem Saudkem, budík básníka Žáčka nebo stojan na štětce z tapíří nohy malíře Wintera Neprakty. Jeho žena navíc na výstavu zapůjčila loutku z filmu Sen noci svatojánské od
Jiřího Trnky.

Jiří Suchý pro ČT:

„Každej Jirka je slušnej člověk.“

V předposledním patře připomíná výstava hudebníky a herce se jménem Jiří. Například ve skupině Spirituál Kvintet jsou hned tři. Mimo nich své artefakty zapůjčili také zpěváci Zonyga nebo Korn, flétnista Stivín a violoncellista Bárta. Z herců jsou na výstavě zastoupeni Macháček, Bartoška nebo Mádl. Hudební kritik Jiří Černý na výstavu půjčil pohled, který mu poslal Karel Kryl.

Reportáž Jana Stuchlíka (zdroj: ČT24)

V předposledním podlaží se zvony připravili autoři výstavy improvizovanou vězeňskou celu, při pohledu skrz mříže v ní návštěvníci uvidí pohledy a dopis, který napsal Jiří Kajínek. Expozice v posledním patře věže, odkud je nádherný výhled na město, bude vznikat postupně. Kdo bude chtít, může se nechat v jirkovském infocentru naproti vchodu do věže vyfotit a vytištěnou fotku potom pověsí na takzvanou „zeď Jirků“.

Načítání...