Keltové a jejich příznivci míří do Telče na Beltine

Telč - V Telči na Jihlavsku vrcholí přípravy na jubilejní 15. ročník festivalu keltské kultury Beltine. Návštěvníci se během „čarodějnické noci“ mohou těšit na několik hudebních vystoupení, tradičních nápojů a jídel a samozřejmě spoustu doprovodného programu včetně keltské vesničky a starých řemesel. Vše začne v zámeckém parku ve čtvrtek večer a potrvá nepřetržitě až do prvomájového poledne. Součástí festivalu je tradičně sbírka pro „kuřecí“ nadaci Pomozte dětem, kterou podporuje i Česká televize.

V patnáctileté historii se festival Beltine pořádal pokaždé na jiném místě. Telč je prvním městem, které hostí přehlídku podruhé. „Vracíme se na místo, kde nám bylo dobře,“ podotkl hlavní dramaturg festivalu Tomáš Křivánek.

V hudební části festivalu lidé uslyší například skupiny Asonance, Beltain, Bran, Czeltic, Chodská vlna a Kukulín. Ze zahraničí přijede na Beltine již podruhé polská kapela Carrantuohill, která se pokusí navázat na loňský zlatý hřeb - The Battlefield Band ze Skotska.

Tradičně se lidé budou moci zapojit do množství aktivit - ohňová představení uvedou divadla Kvelb a Samhain on Fire. Taneční skupina Démairt představí školu irského tance. Návštěvníci si mohou vyzkoušet hry našich předků a v keltské vesničce tradiční řemesla. Celkově v Telči vystoupí na 250 domácích i zahraničních účinkujících.

Chybět nebudou tradiční keltské nápoje - pivo a medovina. Lidé budou moci ochutnat skotské národní jídlo haggis, které je součástí každé velké oslavy. „Jeho základem jsou ovčí vnitřnosti, ke kterým se přidává ovčí lůj, cibule, sůl, koření, ovesné vločky a někdy i mletá ječná krupice. To vše se vaří asi hodinu v ovčím žaludku,“ řekl Křivánek.

Beltine byl pro Kelty jedním z nejdůležitějších svátků z celého roku. Zapalovali ohně, prováděli očistné rituály a hudbou, zpěvem a tancem vítali jaro. Původně pohanský svátek s tradicí dlouhou téměř 2500 let na rozdíl od jiných přežil až do dneška, kdy si ho lidé připomínají tradičním pálením čarodějnic. Bratrstvo keltů pořádá festival již od roku 1995.