Historie rodu Buquoyů láká na hrad Rožmberk

České Budějovice - Hrad Rožmberk bude turistům přístupný i v zimě. Zavedením celoročního provozu se tak řadí k zámku Hluboká. Památkáři teď odemykají soukromé apartmány šlechtické rodiny Buquoyů, do kterých se lidé zatím nikdy nedostali. Restaurátoři je tři roky upravovali, od této nové prohlídkové trasy se slibuje i vyšší návštěvnost.

Jídelna, salon, pracovna a herna Buquoyů. Přesně tak vypadaly v druhé polovině devatenáctého století. Památkáři nyní dokončují poslední úpravy. „Trasa je vytápěná a v tuto chvíli tam máme kolem 14 °C,“ informuje kastelánka hradu Rožmberk Andrea Čekanová. 

Při opravě druhého patra památkáři postupovali podle dochovaných historických pramenů. Do pokojů tak vrátili například kulečník, klavír i soubor optických grafických listů, v pracovně je zpátky i rodinná korespondence. „Je to dopis J. W. Goetha hraběti Buquoyovi,“ dodává Ludmila Ourodová z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

2 minuty
Reportáž Aleše Hazuky
Zdroj: ČT24

Téměř osmdesát procent vybavení pokojů je původní. Některé kusy nábytku památkáři zakoupili, další si zapůjčili - například z Červené Lhoty nebo zámku v Jindřichově Hradci. Tři roky staré snímky ukazují původní stav. Pokoje ve druhém patře sloužili jako depozitář. Podle restaurátorů byla nejnáročnější práce na tapetách. Některé vrstvy byly značně poškozené. Část proto upravovali malířskou technikou. Nové podoby se dočkaly dveře i okna. „Předpokládáme, že touto novou prohlídkovou trasou přilákáme další návštěvníky,“ slibuje si od nové trasy Andrea Čekanová.   

Historický komplex jeho správci oficiálně otevřou 2. března. Dveře už zamykat nebudou, hrad se tak stává další jihočeskou památkou s celoročním provozem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Žáci zlínské školy se po požáru vrátí do lavic v úterý

Studenti Střední školy pedagogické a sociální Zlín se budou moci po pondělním požáru střechy budovy školy vrátit do lavic v úterý 18. listopadu. Výuka však bude až do odvolání kombinovaná, část studentů bude mít běžnou prezenční výuku, část distanční.
před 6 mminutami

Soud uložil bývalému primáři 28 let vězení za vraždu, pokus o vraždu a znásilnění

Výjimečný trest 28 let ve věznici se zvýšenou ostrahou udělil Krajský soud v Plzni jednačtyřicetiletému bývalému primáři nemocnice v Domažlicích. Shledal jej vinným z loňské vraždy milenky, z pokusu o vraždu a znásilnění další ženy. Čin spáchal podle soudu trýznivým způsobem a ze zvlášť zavrženíhodných pohnutek. Poškozeným a pozůstalým má zaplatit celkem více než pět milionů korun odškodného.
před 41 mminutami

Během svátečního 17. listopadu budou obchody otevřené

Lidé si 17. listopadu budou moci nakoupit i ve větších obchodech. I když provozovny nad dvě stě metrů čtverečních musí ze zákona zůstat během některých státních svátků zavřené, tak Den boje za svobodu a demokracii mezi ně nepatří.
před 2 hhodinami

Budoucí vláda chce, aby obce odváděly zisky z radarů. Samosprávy s tím nesouhlasí

Blíží se možný výpadek v příjmech měst a obcí. Pravděpodobná budoucí vláda v návrhu programového prohlášení počítá s tím, že peníze, které samosprávy do své kasy vybírají na pokutách z radarů, přenese na stát. Oslovení starostové s takovým krokem nesouhlasí, obcím by podle nich vypadly příjmy. Kritici také upozorňují na to, že se v řadě případů přestane rychlost měřit.
před 4 hhodinami

Na Nymbursku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky

Čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu, z toho třetí v tomto týdnu, je v chovu kachen firmy Perena v Nouzově na Nymbursku. Vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1 tam byla potvrzena ve čtvrtek. V chovu je přes dva tisíce kusů šestitýdenních kachen. Kdy se začne s likvidací zbývající drůbeže, zatím není jasné, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Břeclavský soud rehabilitoval rakouského rybáře zastřeleného za komunismu

Břeclavský soud po téměř sedmdesáti letech rehabilitoval rakouského rybáře Karla Benedika. V srpnu 1956 spolu s Walterem Wawrou rybařili u soutoku Kyjovky a Dyje a o šedesát metrů překročili hranici. Českoslovenští pohraničníci je oba zastřelili. Komunisté jejich smrt rodinám tajili až do sametové revoluce. Wawru soud rehabilitoval loni.
před 14 hhodinami

Ostravská osada Bedřiška čelí demolici. Zastal se jí prezident

Příznivci někdejší hornické kolonie Bedřiška v Ostravě ve čtvrtek na několik hodin obsadili jeden z domů určených k demolici. Situaci na místě monitorovala policie. Aktivisté nakonec vpodvečer objekt sami opustili. S žádostí o pomoc při záchraně osady se obyvatelé kolonie ve středu obrátili dopisem na prezidenta Petra Pavla a zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou. Pavel ocenil jedinečnost místa, současné bourání domků jej prý mrzí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Lipno odhaluje zatopené vesnice

Lipno odkrylo původní historické stavby a cesty. Hladina nádrže kvůli suchu a upouštění přehrady klesla o dva metry. Na dně jezera se proto objevily nejen pařezy, ale také základy zatopených továren, domů a zbytky staré železniční tratě.
včera v 10:22
Načítání...