Dozvuky „karlovarské losovačky“ - stihli si ji odklepnout radní na odchodu

Karlovy Vary - Rada Karlových Varů ještě ve starém složení rozhodla krátce po volbách na svém posledním jednání o zakázce za víc než čtvrt miliardy korun. Jde o bazén, který má vybrané sdružení firem postavit u multifunkční haly. Přestože volby přinesly na radnici zcela jiné vedení, lídr vítězné strany o rozhodnutí rady vůbec nevěděl. A považuje ho za nemorální: město prý do budoucna velmi zatíží.

Lídr vítězné strany už před volbami kritizoval částku, za kterou chce vedení města nechat postavit bazén. Tvrdí, že radní o jeho postoji věděli, přesto o zakázce rozhodli. „Já to vnímám trošku jako ránu pod pás. Navíc nikdo ani neuznal za vhodné mi to sdělit, přestože jsem se se členy rady jak z ODS, tak z ČSSD viděl,“ zlobí se lídr vítězné strany Petr Kulhánek.

Radní se ale brání. Tvrdí, že kdyby nejednali, ohrozili by stovky milionů z evropských dotací. Kromě bazénu dostalo město dotace na stavbu odpočinkových a sportovních areálů a dalších dvou projektů. „Pokud se tyto peníze nevyčerpají do určité doby, hrozí, že by se musela vrátit nejen částka na bazén, ale celých čtyři sta dvacet milionů, kterou město Karlovy Vary získalo,“ vysvětluje mluvčí karlovarského magistrátu Michaela Koukalová.

Reportáž Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)

Město ale bude muset projekty spolufinancovat. A o tom podle vítězů voleb měla rozhodnout nová rada. „Nemyslím si, že by to byl zásadní problém. Rada města dokončila výběrové řízení, ale smlouvu bude podepisovat již nové vedení města Karlovy Vary,“ upozorňuje náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner.

Může se smlouva odmítnout?

Náměstek primátora tvrdí, že už vyhlášené výběrové řízení rada musela dokončit. Jinak by porušila zákon. Nové vedení podle něj může ale odmítnout podepsat smlouvu. Podle názoru karlovarského právníka by se takové rozhodnutí neobešlo bez sankcí. „Jedná se samozřejmě o zavazující úkon. Účastník má právo, aby s ním byla uzavřena smlouva o dílo,“ vysvětluje advokát Martin Tocik. V opačném případě by se totiž podle advokáta město mohlo dopustit tzv. správního deliktu. Za ten by v tomto případě městu hrozila sankce v řádu milionů korun.

Mezi třemi v tendru vybranými firmami byly i dvě, které se před časem podílely na realizaci výstavby multifunkční haly. Tento projekt je dodnes považován za netransparentní a tzv. karlovarská losovačka byla Úřadem na ochranu hospodářské soutěže „odměněna“ pokutou pět set tisíc korun. I proto doprovázejí toto rozhodnutí rady rozpaky ze strany opozičních představitelů. Ti ve volbách uspěli a sestavují novou radniční vládu. Pro ČSSD a ODS je kauza bazén minusem v nadcházejícím jednání o novém vedení města. Současná opozice by se však opírala pouze o křehkou většinu, proto nevylučuje, že do rady pozve i zástupce ODS. Lídr opozice zatím prověřuje okolnosti tendru a podle toho zváží i další jednání o složení radniční koalice.