Tábor - Spojit pohádku a ekologickou výchovu - to se podařilo táborské radnici. Místní děti tak získávají vztah k přírodě pomocí příběhu o divožence, která se promění v krásnou vílu Vodánku. Ta dětem třeba ukazuje, jak se mají chovat, aby voda zůstávala čistá, nebo se stává jejich průvodcem po zajímavých místech Tábora.
Divoženka Aknádov vede děti k ekologickému myšlení
Divoženka Aknádov se usídlila na břehu vodní nádrže Košín. Je špinavá a nepořádná. O tom, jak je důležité chránit přírodu, nemá ani tušení. To pochopí, až když ji žabák zavede k soše, která jí poradí, aby se umyla, protože pak bude mnohem hezčí.
Smysl projektu vysvětluje jeho iniciátorka Hana Randová: „Divoženka putuje okolím a poznává, že okolí nemusí být jen ošklivé, jaké dělá ona, ale může být i hezké a může z něj mít radost.“
Podíl na vzniku neobvyklé pohádkové knížky mají i děti z táborské mateřské školy Kollárova, které vymýšlely zvířátkům jména. Malý Kryštof Růžička si z projektu odnesl například toto ponaučení: „ Když kazíš vodu, tak by zvířátka mohla zahynout, protože by neměla co pít.“
Napravením divoženky pohádka a neobvyklý způsob ekologické výchovy nekončí. Odbor životního prostředí už s autory připravuje druhý díl. Nové příběhy víly Vodánky zavedou děti například k historické vodárenské věži v Táboře.