Česko zasáhly noční bouřky, nejvíce to odnesla jižní Morava

Brno - Noční bouřky v celém Česku lámaly stromy, působily požáry i omezovaly dopravu. Hasiči vyjížděli dvakrát častěji než obvykle, hlavně k odklízení stromů či odčerpávání vody. Nejvíce zasažena byla jižní část republiky. Bouřky sice byly slabší, než se původně předpokládalo, i tak ale hasiče zaměstnávaly celou noc. Napříklady z obce Studnice na Vyškovsku kvůli padajícím stromům a rozvodněné říčce evakuovali dětský tábor.

„O navýšení technických zásahů se postaraly bouřky a přívalový déšť. Hasiči při všech zásazích zachránili 25 lidských životů a 38 osob před hrozícím nebezpečím evakuovali,“ oznámila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková.

V noci na dnešek nejčastěji vyjížděli hasiči v Jihomoravském kraji, zasahovali na více než 120 místech. Padající stromy a rozvodněné toky působily největší komplikace na Znojemsku, Břeclavsku, Vyškovsku, Blanensku a Brněnsku. Vyvrácené stromy blokovaly silnice, ničily zaparkovaná auta, ploty nebo veřejné osvětlení. „Na desítkách míst také hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů, výtahových šachet a dalších prostor,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid. V Údolní ulici spadl strom na projíždějící auto a lehce zranil muže a ženu, kteří byli uvnitř. V Brně-Slatině vítr utrhl plechovou střechu a u nákupního centra Avion zbortil konstrukci reklamního poutače.

Z lagun na silnicích zachraňovali hasiči řidiče a jejich auta

V brněnské ulici Koliště zachraňovali hasiči cestující, jejichž auto uvízlo v laguně. Voda sahala až do výšky 70 centimetrů. Auta zůstala v lagunách také ve Sportovní ulici a na Mojmírově náměstí. „Do Lidické ulice byli hasiči přivoláni k záchraně ženy, kterou v suterénu pojišťovny uvěznila voda sahající do výšky 50 centimetrů,“ popsal další z případů Haid.

Reportáž Terezy Kručinské (zdroj: ČT24)

K dramatické situaci vyjížděli hasiči na silnici vedoucí z Bílovic do Adamova. Zůstal na ní uvězněný řidič. Jeho auto zablokovaly zřícený svah a popadané stromy. Silnice zůstala několik hodin neprůjezdná.

Do Studnice na Vyškovsku vyjížděli hasiči kvůli záchraně 24 dětí a čtyř vedoucích z dětského tábora. „Při evakuaci hasiči museli z přístupové cesty nejdříve odstranit vyvrácené stromy. Malé táborníky s pomocí policistů a starosty Studnice nejdříve dopravili do obce a odtud je pak autobusem převezli k ubytování ve vojenském areálu ve Vyškově,“ řekl Haid. 

Velké problémy měli i lidé v Moravskoslezském kraji, kde hasiči zasahovali více než stokrát. Nejčastěji, zhruba k 60 případům, vyjížděli v Ostravě. V centru města například poryv větru poškodil střechu, jejíž trosky pak roznesl po ulicích.

Bouřky opět potrápily i jižní Čechy, kde způsobily mnoho škod již o víkendu. Železniční trať mezi Vyšším Brodem a Rybníkem na Českokrumlovsku v pondělí večer podemlel přívalový déšť, mimo provoz byla až do dnešních 8.05. Celkem hasiči v regionu v noci na úterý zasahovali u více než dvou desítek událostí, většinou čerpali vodu ze sklepů nebo odstraňovali popadané stromy.

Úder blesku zase v pondělí večer v Kochánově na Žďársku způsobil požár půdy rodinného domu. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, škoda činí asi 100 000 korun. Kvůli bouřce zasahovali hasiči na Vysočině u 18 událostí.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by měl být dnešek již mnohem klidnější. Meteorologové předpovídají polojasno až oblačno, jen s ojedinělými a mírnými přeháňkami. Podobné by mělo být počasí i po zbytek týdne.