Brněnští potápěči vyjedou pátrat po minách v Bosně

Břeclav – Brněnské potápěče čeká speciální mise v zahraničí – na pozvání bosenské vlády přijedou do země bývalé Jugoslávie prozkoumat řeku Sávu a vylovit desítky zřejmě stále aktivních dělostřeleckých min. Jako jedni z mála na světě mají totiž kromě potápěčského zároveň pyrotechnický a záchranářský výcvik. Jejich mise má odstranit nebezpečné výbušniny, které v případě výbuchu postihnou plochu v dosahu 800 metrů. Jde o pozůstatek vleklého balkánského konfliktu z 90. let.

V současnosti se brněnský tým připravuje na řece Dyji u Břeclavi, kde cvičí zákroky na maketách pum. Do Bosny vyrazí 3. září a stráví zde celkem 9 dní.  S hledáním min jim bude pomáhat speciální sonar, s jehož pomocí určí přesnou lokalitu munice. V řece se přitom nachází pravděpodobně kolem 150 min ráže 120 milimetrů. Jedno takové těleso váží 120 kilogramů a je téměř metr dlouhé.

Pokud hledání pomocí sonaru selže, budou muset potápěči prohledávat přímo dno rozlehlé řeky, která má v nejrizikovějším místě šířku až 200 metrů. Bosenská vláda si na misi vybrala právě potápěče z Brna, protože patří ke světové špičce díky komplexnímu výcviku. Jako hloubkoví potápěči do více než 100 metrů taktéž ovládají pyrotechniku a jsou současně i záchranáři.

Kde skončí Drop In? (zdroj: ČT24)