Martin Ryšavý, režisér, scenárista a spisovatel oceněný Magnesií Literou za knihu Cesty na Sibiř, uvádí zítra do kin svůj dokument Medvědí ostrovy, natočený v odlehlém koutě Sibiře. V Rusku se odehrává i jeho nová próza nazvaná Vrač, „životní inscenace“ jednoho bývalého režiséra. Zcela z jiného soudku je Manga Ježíš britského kreslíře a scenáristy nigerijského původu Sikua, který přibližuje příběh Nového zákona formou japonského komiksu. Třetí novinkou na pultech českých knihkupectví je literární „pulp fiction“ u nás nepříliš známého amerického autora Dana Chaona. Pro ČT24 knihy okomentoval publicista a kritik Pavel Mandys.
Tři knižní tipy Pavla Mandyse
Martin RYŠAVÝ / Vrač
(Revolver Revue, 269 Kč)
Anotace: Třetí kniha dokumentaristy, jenž se proslavil snímky o východních končinách Ruska, je dlouhým nepřerušovaným monologem zkrachovalého ruského divadelního režiséra, který pracuje jako dispečer moskevských komunálních služeb. Ve svém košatém vyprávění prolíná vzpomínky na bohémské kamarády a kolegy s úvahami o divadle jako takovém, komentováním momentální politické situace, nadáváním na bytnou a na poměry a občasným vychloubáním či naopak litováním sebe sama. Nesouvislý, ale zábavný proud jeho řeči čtenáře rychle strhne a tempo si udrží až do závěru. Komentář Pavla Mandyse: „Cesty na Sibiř měly téměř dobrodružný půdorys. Vrač je spíše vyprávění v duchu Obsluhoval jsem anglického krále. Plete se tam historie osobní i velká. Jsou to osudy plné alkoholu, sexu, vulgarity, zákeřností, násilí, člověk až žasne, co všechno divadelníci v Rusku, převážně v různých oblastních divadlech, občas zažívají.“
SIKU / Manga Ježíš
(Volvox Globator, 349 Kč)
Anotace: Britský výtvarník a scenárista nigerijského původu Siku, mimo jiné autor pokračování příběhů Soudce Dredda, si dal za úkol pojednat Nový zákon takovou formou, která osloví dnešní teenagery. Jako cestu pro zpracování Ježíšova příběhu, jež doplňuje česky zatím nevydanou Manga Bibli, si zvolil populární formu japonského komiksu, aniž by přitom biblické poselství shazoval nebo zlehčoval. Povaha komiksového média autorovi velí soustředit se především na vnější motivy, ale na podstatu Ježíšova učení nezapomíná. Jen ji trochu schovává za příběh plný násilí, davových scén, hádek a zázraků. Komentář Pavla Mandyse: „Účelem bylo přiblížit Bibli té nejmladší generaci a myslím, že se mu to docela povedlo. Bibli kniha nikterak neshazuje, Ježíšův příběh podává velmi citlivě a s pochopením, oč v něm jde.“
Dan CHAON / Čekat Vaše odpověď
(Argo, 328 Kč)
Anotace: Změněné a ukradené identity, kyberpodvody a opouštění dosavadních jistot kvůli nadějným dobrodružným vyhlídkám, to jsou tři hlavní motivy románu u nás dosud neznámého amerického spisovatele Dana Chaona. Je vyprávěn ve třech liniích z pohledu tří osob, které byly z běžného života, přičemž to znamená také obyčejného, všedního až nudného, vytrženi lidmi, kteří je nezdravým způsobem fascinují. Příběhy Milese, jenž nepřestává ani po letech hledat své dvojče, středoškolské studentky, která uteče se svým charismatickým profesorem matematiky, i třetího vypravěče, jehož otec i s jeho uříznutou paží veze do nemocnice, vykazují prvky thrilleru. Ale zatímco u oddechového čtení bývá čtenář ve finále uspokojen dopadením padoucha, v knize Čekat Vaše odpověď je spíše znejistěn. Komentář Pavla Mandyse: „Kouzlo knihy tkví v tom, že se tyto tři osudy prolínají a že teprve v závěru zjistíme, že ne všechny se dějí ve stejném časovém období. Ale vyprávěny jsou tak, že máme pocit, že se to děje současně.“