Svět našich prababiček na dotek

Plzeň - V Mariánské Týnici dnes slavnostně zakončili rozsáhlý muzejní projekt, který v regionu nemá obdoby. „Barokní perla západu Čech“, jak se Týnici říká, získala za dotace z Evropské unie moderní expozice, které mapují život našich předků. Věrná replika brány statku otevírá svět našich prababiček. Popisky u exponátů nejsou, neboť v novém muzeu o starých časech jde hlavně o zážitky. Všechno je tu tak, jak bylo dřív. Jen s výjimkou moderních dotykových panelů, které reálné předměty virtuálně doplňují.

„Usilovali jsme nejvíce o to, aby předmět nebyl vytržen ze souvislostí a byl umístěn tam, kam patříval,“ upozornila ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska – Mariánská Týnice Irena Bukačová. 

Expozice má tři hlavní pilíře – národopis, život ve městě a kulturu a náboženství. „Vybírali jsme exponáty pokud možno výjimečné a takové, které jinde nemůžete vidět,“ přiblížil expozici Jiří Fák, vedoucí historického oddělení muzea. Jedním z takových předmětů jsou i figurální kamna Lída vyráběné v Metternichově huti v Plasech, jejich autor je nazval podle dívky, do které byl platonicky zamilovaný. „Když se v Lidušce pěkně zatopilo, tak Liduška zčervenala, a to na určitých částech těla,“ informovala průvodkyně muzea Alena Franková.

2 minuty
Reportáž Mirky Vildové
Zdroj: ČT24

Realizace projektu trvala tři roky. Budovalo se postupně za provozu, aby se Mariánská Týnice nemusela uzavírat návštěvníkům. Jak vyčíslila ekonomka Týnice Lenka Zemanová, celkové náklady byly asi 9 milionů 900 tisíc korun, z nichž Evropská unie pokryla 85%.

Původně poutní areál v Mariánské Týnici má mezi skvosty architektury středoevropského baroka nepochybně významné postavení. Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrová budova proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století.

Dějiny poutního místa v Týnici jsou však podstatně starší. Souvisí s působením cisterciáckého kláštera, založeného v nedalekých Plasech knížetem Vladislavem II. v roce 1144. Obec Týnici získal klášter v roce 1230 a brzy poté je zde doložen kostel s uctívanou sochou Panny Marie. Muzeum je tu už od roku 1952.

  • Mariánská Týnice / nová expozice zdroj: Mariánská Týnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250446.jpg
  • Mariánská Týnice / oltář v Kostele Zvěstování Panny Marie zdroj: Mariánská Týnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250448.jpg
Načítání...