Kraj chce změnit koncepci Českého muzea výtvarných umění

Praha - Středočeskému hejtmanství se nelíbí současná koncepce Českého muzea výtvarných umění v Praze. Podle něj by tato příspěvková organizace měla posílit nadregionální význam sbírek, aby se staly větším magnetem pro turisty. V poslední době se navíc projevily názorové neshody mezi vedením muzea a krajem. Situací se mají v úterý mimořádně zabývat krajští radní, není vyloučeno ani odvolání ředitele muzea Ivana Neumanna.

Napětí v komunikaci mezi krajem a vedením muzea se vystupňovalo poté, co Neumann odmítl účast v expertní komisi, která se má zabývat další podobou rekonstruované Jezuitské koleje v Kutné Hoře. V ní by měla být jedna ze stálých expozic muzea. „Neshledávám důvod, proč by jakákoliv komise měla být ustavena, když koncepce celé věci je jasná víc než deset let. A nikdo nikdy proti tomu nevznesl jedinou námitku,“ řekl Neumann. Zřídit komisi před dokončením rekonstrukce mu prý přišlo velmi zvláštní.

Obnova Jezuitské koleje trvá čtyři roky a většina oprav je hotova. Na rekonstrukci bylo ke konci loňského roku vynaloženo 300 milionů korun. V areálu má vzniknout centrum moderního umění, které by se mělo stát místem setkávání současných umělců. „Budeme iniciovat další diskusi, která by měla upřesnit, co všechno by tam mělo být,“ řekl již dříve mluvčí kraje Martin Kupka.

Právě kvůli tomu se 8. dubna poprvé sešla komise odborníků, mezi nimiž je například i ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. Neumann však na setkání chyběl. Své postoje by měl krajským radním a členům komise vysvětlit v úterý. Podle důvěrných informací není vyloučeno ani jeho odvolání. Neumann řekl, že k tomu nevidí žádný relevantní důvod. „Možná jediný důvod je ten, že oni mají jinou představu než já, a tím pádem jim nevyhovuji. Ale to já nevím, to je spekulace,“ dodal.

Nesouhlasí ani s výtkami, že muzeum by mělo mít více nadregionální charakter. „Naše sbírky jsou velmi obsáhlé a velmi kvalitní. A samozřejmě jsou nadregionální odjakživa,“ prohlásil ředitel, který stojí v čele instituce osmým rokem.

Středočeský kraj se delší dobu potýká s poklesem cestovního ruchu, nepříznivý trend má zvrátit nedávno založená Středočeská turistická a informační služba. Akciová společnost stoprocentně vlastněná krajem sídlí právě v pražské budově Českého muzea výtvarných umění.

Vydáno pod