Z Davosu se opět ozývá: „Je nutné regulovat“

Davos - Na úvod Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu dnes francouzský prezident Nicolas Sarkozy zopakoval, že regulace trhů je nutná. Jinak se prý krize může opakovat. Sarkozy se vyjádřil jak k regulaci bank, tak k regulaci komoditních trhů, kde jsou prý ceny až příliš rozkolísané. Francie je velkým zastáncem regulace, především bankovního systému, jak dnes Sarkozy opět demonstroval.

Podle Sarkozyho hlad, chudobu a bídu ve světě nevymýtíme, pokud nedokážeme stabilizovat ceny komodit, které příliš kolísají: „Buď jsme schopni odpovědět na poptávku po větší ochraně, spravedlnosti a čestnosti prostřednictvím spolupráce, regulace a kontroly, nebo budeme mít izolaci a protekcionismus.“

„Známky oživení, které se zdají ohlašovat konec globální recese, by nás neměly nabádat k tomu, abychom byli méně odvážní. Naopak bychom měli být ještě odvážnější,“ poznamenal prezident, který letošní ročník ekonomického fóra oficiálně zahájil. 

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

„Jak si můžeme vůbec myslet, že v konkurenčním světě lze trvat na tom, aby evropské banky měly na krytí rizika plynoucího z jejich tržních aktivit třikrát větší kapitál, a přitom to samé nežádat i od bank v Americe či v Asii.“

Ekonomika se podle Sarkozyho bude dál potýkat s neúnosným rizikem, dokud se nezmění regulace bank, pravidla obezřetnosti a způsob účtování. Pak prý bude mít spekulace dál zelenou a dlouhodobá prosperita zřejmě padne za oběť krátkodobým zájmům. „Nepřijel jsem jako politický lídr, abych zde každého poučoval, ale abych vám řekl, že se společně musíme poučit z krize. Za tuto krizi jsme zodpovědní všichni,“ dodala francouzská hlava státu.

Vydáno pod