Vláda přidala na dopravu další čtyři miliardy

Praha - Vláda dnes podle očekávání kývla na navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok, konkrétně o čtyři miliardy korun na 41 miliard korun. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Nečas. Přitom původně ministr dopravy Pavel Dobeš pro fond požadoval na příští rok navíc 8,8 miliardy. Vláda minulou středu návrh státního rozpočtu schválila a slíbila do fondu přidat kompromisní čtyři miliardy korun z dluhové služby a rezervy na dofinancování.

Miliardy pro dopravu umožní pokračovat v některých klíčových stavbách. Na část staveb ale peníze nezbydou. Podle Martina Nováka z tiskového oddělení ministerstva dopravy přijde Česko kvůli krácenému navýšení rozpočtu fondu celkově o částku spolufinancování ve výši 5,4 miliardy.

Miliardy pomůžou i k dokončení D11

Dobeš už v pondělí zdůraznil, že díky změnám v rozpočtu bude možné dostavět dálnici D11: „Navýšení rozpočtu umožní v příštím roce financovat zásadní naplánované stavby. To je pro rok 2012 dobrá zpráva.“

Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)

Minulý návrh rozpočtu počítal pro příští rok pro SFDI s dotací 37 miliard korun z národních zdrojů a 18 miliardami z evropských peněz. Letos měl SFDI v rozpočtu 61,3 miliardy korun, loni ještě 96 miliard.

Původně Dobeš požadoval navýšení rozpočtu fondu dopravy o 8,8 miliardy korun, přičemž navíc získal necelou polovinu. Současně může podle ministra zredukovat ceny zakázek o šest až deset procent využívání expertních posudků, systému kvality nebo internetových aukcí spolu s dalšími úspornými opatřeními.

Ani navýšení fondu ale neobměkčilo Dobeše, aby nepřikročil ke zdražování dálničních známek. Roční známka tak příští rok podraží ze současných 1 200 korun na 1 500. Sedm set milionů, které tím ministerstvo vybere, půjde přednostně na opravu silnic.

Vydáno pod