V Temelíně začala odstávka 2. bloku

Temelín - V jaderné elektrárně Temelín dnes v 21:00 plánovaně odstavili druhý výrobní blok, začala pravidelná odstávka pro výměnu paliva. Trvat má 51 dnů, na plný výkon by měl reaktor najet na začátku července.

„Při odstávce bude v reaktoru vyměněno 42 palivových souborů, tedy čtvrtina ze 163. Celkem 38 použitých palivových souborů bude uloženo do dvou kontejnerů CASTOR a převezeno do skladu použitého paliva v areálu elektrárny,“ uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Naplněné kontejnery ve skladu zaplní šestou a sedmou skladovací pozici ze 152. Kapacita skladu je projektovaná na 30 let provozu dvou bloků Temelína. První kontejner byl do skladu přivezen a uložen v roce 2010.

Po loňské záměně lineárních krokových pohonů na prvním bloku, které zabezpečují pohyb a polohu regulačních klastrů, bude stejná modernizace provedena i na druhém bloku. Důvodem je ukončení projektové životnosti současných lineárních krokových pohonů. Nové pohony mají projektovou životnost 40 let.

„Na pracovníky dodavatelů a elektrárny čeká práce i na strojovně. Nejdůležitější operací tam bude výměna rotoru generátoru. Současný bude převezen do Plzně ke generální revizi a nahrazen připraveným náhradním,“ dodal Sviták. Zároveň odborníci zkontrolují nízkotlaké díly turbíny.

Harmonogram odstávky druhého bloku zahrnuje celkem 10 000 činností a na jejich realizaci se bude podílet více než 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZu.

Loni elektrárna vyrobila 13,91 terawatthodin (TWh) elektřiny. Bylo to nejvíce od jejího spuštění, přesto za plánem zaostala o 0,89 TWh, a to zejména kvůli prodloužení plánovaných odstávek a třem neplánovaným.

V elektrárně už se připravuje i druhá letošní odstávka pro výměnu paliva na prvním bloku. Podle časového harmonogramu začne 28. července a potrvá 50 dní.

Jaderná elektrárna Temelín v prvním čtvrtletí vyrobila 4,4 mld kWh elektřiny, o 17 milionů kWh meziročně více. V prvním čtvrtletí tak udělala krok k tomu, aby splnila letošní rekordní plán výroby - více než 15 miliard kWh elektřiny. Klíčové pro splnění ročního plánu bude dodržení harmonogramu plánovaných odstávek. Trvat by měly celkem 101 dnů.