Řecku by měly pomoci země eurozóny, ve hře je 25 miliard eur

Berlín - Členské země eurozóny by měly poskytnout Řecku společnou finanční pomoc v sumě 20 až 25 miliard eur (až 642 miliard Kč). Pomoc těžce zadlužené řecké ekomonice by měla mít podobu půjček a úvěrových garancí. Podíl každé země má být vypočten podle poměru kapitálu, který každá země vložila do Evropské centrální banky. O této variantě uvažuje německé ministerstvo financí, kancléřka Merkelová přitom finanční pomoc Řecku až dosud odmítala. Informaci přinesl německý týdeník Der Spiegel.

Břemeno pomoci by měly nést všechny země, které používají euro, včetně například Slovenska. Podíl Německa by se měl pohybovat mezi čtyřmi a pěti miliardami eur a německá pomoc by měla jít přes státní banku KfW. Pomoc by však měla být spojena s přísnými podmínkami a jednotlivé splátky by měly být uvolňovány až po jejich splnění, podobně jako to praktikuje Mezinárodní měnový fond.

Vláda Angely Merkelové doposud výzvy k finanční pomoci Řecku pod tlakem veřejnosti rezolutně odmítala a argumentovala tím, že svolnost by snížila ochotu Atén k razantním úsporným krokům. Případný státní bankrot Řecka by však otřásl stabilitou eura, což je pro německé politiky nejvyšší priorita.

Zákonodárci v zákulisí připouštějí, že Berlín již připravuje opatření pro případ, že zachránit Řecko bude nevyhnutelné. Mluví se o tom, že KfW by kupovala řecké vládní dluhopisy nebo by na jejich nákup vydávala garance německým bankám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025
Načítání...