Projekt PPP na dostavbu střešovické nemocnice vyhrál Metrostav

Praha - První společný projekt veřejného a soukromého sektoru - takzvaný PPP, vyhrál Metrostav. Ten má nyní šanci získat zakázku za 2 miliardy a 600 milionů korun na dostavbu a zajištění pětadvacetiletého provozu nemocnice v Praze-Střešovicích. Druhého z uchazečů, konsorcium PPP Construction CZ, komise pro nesplnění podmínek vyloučila – konsorcium vedené společností Vinci totiž nesehnalo na projekt financování. Zvolení vítěze prvního vládou navrženého projektu PPP trvalo výběrové komisi dlouhých pět let. Právě Fischerův kabinet nakonec rozhodne, jestli zakázku Metrostavu skutečně přidělí. Tímto způsobem třeba odmítl financovat dostavbu dálnice D3.

Projekt PPP by měl být lékem v době finanční krize a jedním z řešení, jak vybudovat potřebnou infrastrukturu a přitom zbytečně nehledat peníze v již tak prázdné státní kase. Na projektech měli spolupracovat stát a soukromníci. V Česku jsou potřebné zákony, vybrány byly pilotní projekty, které se rozpracovaly do nějaké fáze, ale konkrétní výsledek zatím žádný. Přitom v ostatních evropských zemích, včetně Polska nebo Maďarska, řada PPP projektů již běží.

„Jsou případy, u kterých PPP vede ke skrytému zvyšování dluhu, někdy i dost rafinovanému. Na druhé straně neexistuje důvod, abychom tuto metodu automaticky smetli pod stůl,“ prohlásil Jakub Haas z ministerstva financí. Nabídka Metrostavu ale platí pouze do 31. května. „Pokud do té doby vláda projekt schválí, podepíšeme koncesní smlouvu,“ řekl Petr Řezáč, ředitel pro strategii Metrostavu.

Souhlas vlády ale tak jistý není. Kabinet už odmítl formou PPP financovat například dostavbu dálnice D3. 

Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk:

„U koncesních smluv se posuzují takzvané celoživotní náklady. To znamená nejen náklady na vybudování té kapacity, ale i na její údržbu a provozování po celé období té koncesní smlouvy.“


Projektů tohoto typu bylo připraveno více, ale jednotlivá ministerstva je postupně rušila. „Některé projekty byly životaschopné a bohužel se nenašel dostatek úředníků, kteří by projekt zpracovali a obhájili,“ konstatoval Marek Ditz, předseda Asociace PPP. Projekty podobného typu ovšem fungují na regionální úrovni. „Místní samospráva je blíže lidem a nebojí se tolik zapojení soukromého kapitálu,“ míní Ditz. Podle něj jsou také regionální projekty o dost méně komplikované.

Kvůli zdražení projektu odstoupil druhý kandidát na dostavbu nemocnice

Druhý uchazeč, konsorcium PPP Construction, nesehnal na projekt finance. Projekt totiž oproti původním propočtům téměř dvojnásobně podražil, a to z 1 miliardy a tří set milionů na 2,6 miliardy korun. „Původní číslo není cenou, ale pouze odhadem, který vznikl na základě hrubých informací. Teprve v rámci tendrového procesu došlo k upřesnění zadání,“ podotkl Ditz.

Díky spolupráci se soukromým partnerem se má ve střešovické nemocnici mimo jiné postavit ubytovna pro personál, parkoviště, informační centrum nebo relaxační zařízení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda se chce ucházet o vybudování české AI Gigafactory

Vláda schválila záměr ucházet se u Evropské komise o projekt takzvané AI Gigafactory. Česko předloží oficiální žádost v prvním čtvrtletí příštího roku. Hodnota obřího evropského datového centra pro AI je okolo devadesáti miliard korun, třicet pět procent by mělo jít z evropských nebo národních zdrojů, zbytek má zaplatit soukromý investor. O schválení záměru informovalo po zasedání kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu.
před 20 mminutami

Vláda v demisi předložila sněmovně návrh rozpočtu

Vláda v demisi na středečním jednání rozhodla mimo jiné o tom, že vyhoví požadavku vznikající koalice ANO, SPD a Motoristů a nově zvolené sněmovně pošle návrh státního rozpočtu na příští rok. Je identický s původním návrhem z konce září. Rozhodnutí bylo podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) přijato jednomyslně. Končící kabinet podle Fialy krok učinil ve chvíli, kdy je ve sněmovně ustaven patřičný výbor.
12:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hospodářský výbor povede SPD, rozpočtový Motoristé

V čele hospodářského sněmovního výboru stane Radim Fiala za SPD. Hnutí získalo i vedení petičního výboru, jehož předsedou bude Jan Hrnčíř (SPD). Poslanec Vladimír Pikora (Motoristé) bude předsedat rozpočtovému výboru. Monika Brzesková (KDU-ČSL) patrně dočasně povede sociální výbor. Předsedy výborů musí v jejich funkcích potvrdit ještě plénum sněmovny. Rozpočtový výbor zároveň vyzval vládu, aby předložila sněmovně návrh rozpočtu, ta tak učiní.
10:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Haas vytýká ANO změny názorů na návrh rozpočtu. Juchelka nechce provizorium

„V rozpočtu určitě není o sto miliard míň,“ odmítá kritiku hnutí ANO člen sněmovního mandátového a imunitního výboru Karel Haas (ODS). Tvrdí, že ANO změnilo od voleb názor na návrh rozpočtu na příští rok „minimálně pětkrát až desetkrát“. Připouští, že je schopen se bavit o výhradách Národní rozpočtové rady. Poslanec ANO Aleš Juchelka v Událostech, komentářích prohlásil, že v návrhu rozpočtu chybí 15 miliard v příjmech a 85 miliard, které prý schází třeba resortům práce a sociálních věcí, školství či zdravotnictví. Nechce prý, aby Česko bylo v rozpočtovém provizoriu. Diskusí provázel Daniel Takáč.
před 7 hhodinami

V rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace nesedí dvě miliardy, řekl Havlíček

V rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace nesedí podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka dvě miliardy korun. Nesoulad je v položce spjaté s kosmickými aktivitami, která nemá nic do činění s výzkumem a převede se zpět do běžných provozních výdajů ministerstva dopravy, řekl Havlíček po koaličním jednání zástupců stran vznikající vlády ANO, SPD a Motoristů.
včeraAktualizovánovčera v 15:07

Budoucnost programu na podporu bydlení je nejistá

V programu, který podporuje výstavbu nájemních bytů, už vláda v demisi pokračovat nebude. Končící ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) přitom ještě o prázdninách sliboval opak. Kabinet pro obce a firmy vyčlenil sedm miliard korun, ke konci června se ale sešly žádosti za dvacet miliard. O budoucnosti fondu není i přes enormní zájem jasno.
včera v 06:30

Senát USA odhlasoval konec shutdownu, posoudí jej Sněmovna reprezentantů

Americký Senát schválil zákon ukončující rekordně dlouhou platební neschopnost vlády, takzvaný shutdown. Oznámily to tiskové agentury. Zákon nyní zamíří do Sněmovny reprezentantů, kde se očekává hlasování ve středu. Po konečném schválení bude zapotřebí ještě podpis prezidenta Donalda Trumpa, aby zákon vstoupil v platnost.
včera v 04:22

Nová Huť propustí asi 250 lidí

Společnost Nová Huť (dříve Liberty Ostrava) propustí asi 250 lidí, řekl ČT generální ředitel Radek Strouhal. Nepůjde podle něj o zaměstnance přímo z výroby, ale například z údržby. Pro výrobu podnik lidi naopak nabírá a přesun k linkám nabízí i propouštěným zaměstnancům, řekl Strouhal. Podle odborového předáka Petra Slaniny může nastat problém, protože huť přijde o experty z údržby, kteří znají specifická zařízení. Hromadné propouštění už firma nahlásila úřadu práce.
10. 11. 2025
Načítání...