Pojišťovny sčítají škody po hromadné havárii na D1

Praha/Jihlava - Škody na majetku způsobené čtvrteční hromadnou havárií na dálnici D1 poblíž Humpolce by mohly podle policistů dosáhnout desítek milionů korun. Pojišťovny mají zatím nahlášeno jen několik desítek pojistných událostí, předpokládají ale, že se jejich počet bude rychle zvyšovat. Kdo vzniklé škody zaplatí, bude záviset na tom, zda policie zjistí viníka nehody.

Česká pojišťovna, která je největším hráčem na českém trhu, eviduje po čtvrteční havárii zatím 25 poškozených. „Škody nám motoristé hlásí jak z havarijního pojištění, tak i z povinného ručení,“ informoval mluvčí ústavu Václav Bálek. Kooperativa hovoří asi o dvacítce oznámených pojistných událostí.

Dokud policie nezjistí, kdo nehodu 190 vozů zavinil, doporučují pojišťovny uplatňovat škodu z havarijního pojištění. Peníze získají v takovém případě poškození rychle a v plném rozsahu. Po zjištění viníka si pojišťovny vyžádají náhradu na ústavu, ve kterém má povinné ručení.

Zjištění původce havárie bude zřejmě zdlouhavé. Určení viny je totiž v podobných případech velmi složité a náročné na administrativní úkony. Policie nicméně naznačila, že by první závěry vyšetřování mohly být známy již začátkem příštího týdne.

Pojišťovny tvrdí, že pro ně výplaty za škody způsobené největší havárií na území České republiky nebudou znamenat vážnější ekonomické komplikace. Nejedná se o žádný významný výkyv v nehodovosti. Běžně je nehod mnohem více. Například Česká pojišťovna jich v minulém týdnu řešila podle Bálka 5583.