Finanční divize GM dostala od vlády šest miliard dolarů

Washington - Společnost GMAC, která je finanční divizí největší americké automobilky General Motors, získala finanční pomoc od americké vlády v celkové výši šesti miliard dolarů (v přepočtu asi 113,4 miliardy korun). Akce je součástí vládních záchranných opatření, která mají zmírnit dopad světové finanční krize na americkou ekonomiku.

Vláda pošle peníze do firmy GMAC formou nákupu jejích prioritních akcií za pět miliard dolarů. Navíc poskytne miliardu eur automobilce General Motors na nákup dalšího majetku GMAC a podporu reorganizace GMAC na bankovní holding.

Šestimiliardová finanční injekce má zajistit solventnost a dostatečnou likviditu GMAC. Přežití této divize je klíčovým bodem pro záchranu celé automobilky.

O vlastnictví společnosti GMAC se dělí automobilka General Motors a soukromá firma Cerberus. Na GMAC tvrdě dolehla světová finanční krize, která v posledních čtyřech čtvrtletích prudce zvýšila úvěrovou službu firmy, na druhou stranu ale výrazně stlačila cenu jejích aktiv.


Vláda ale zachraňuje nejen divize, ale i automobilky jako celek. 19. prosince přislíbila GM a Chrysleru nouzové úvěry ve výši 17,4 miliardy dolarů. Z této částky je pro GM určeno 13,4 miliardy. Obě automobilky musely na oplátku připravit podrobný plán své restrukturalizace.

Vydáno pod