Do Česka se nejvíc dovážely ojeté Fordy, Škody a Volkswageny

Praha - Do Česka se v loňském roce nejvíce dovážely ojetiny značek Ford, Škoda a Volkswagen. Dovoz ojetých osobních vozů loni klesl o třetinu na 145 000 vozů. Údaje vyplývají z údajů Svazu dovozců automobilů. Podle odborníků stojí za poklesem dovozu snižování cen nových vozů v tuzemsku, oslabení české měny vůči euru i zavedení ekologického poplatku při první registraci starších vozů.

Importéři dovezli v loňském roce do Česka 20 754 ojetých Fordů, což je o třetinu méně než v předchozím roce. Dovoz škodovek klesl o více než čtvrtinu na 19 465 vozů a import vozů VW z druhé ruky klesl o třetinu na 17 276 aut.

Vít Pěkný, Svaz dovozců automobilů

„Český trh začíná být saturován vlastními ojetinami. Navíc došlo k poklesu cen nových automobilů, čímž došlo k dramatickému poklesu cen ojetin.“

Ovšem samotný propad dovozu se netýkal jen masově dovážených značek, ale i luxusních vozů. Například dovoz ojetých Ferrari se snížil ze 40 na 32 vozů, import ojetých Porsche se propadl o 37 procent na 215 aut. Místo čtyř limuzín Rolls-Royce v roce 2008 si loni Češi dovezli jen tři. Loni se do Česka dostal jeden ojetý Maybach, tuto značku si ale nikdo nedovezl v roce předchozím.

Alarmující je věk dovážených vozů

I přes pokles importu ojetých aut je podle tajemníka svazu dovozců Pavla Tunkla stále alarmující věková skladba dovážených vozů. „Zhruba pětina dovážených aut je starších deseti let a mnohonásobně více zatěžuje životní prostředí než mladší vozy,“ upozornil. Zánovní vozy do tří let tvořily kolem 15 procent dovozu.

V loňském roce stoupl prodej nových osobních aut o 12,5 procenta na 161 659 vozů. Zvýšení však způsobila změna zákona o DPH, díky které mohly firmy začít nakupovat bez daně osobní auta. Prodej lehkých užitkových naopak prudce klesl o 68 procent a celkový odbyt v obou kategoriích dohromady se snížil o 11 procent na 181 000 automobilů.

Vydáno pod