Čeští podnikatelé obnovují obchodní vztahy s Vietnamem

Praha - České firmy dnes se zástupci vietnamských obchodníků podepsaly kontrakty v celkové hodnotě přesahující 3,5 miliardy dolarů, což představuje přibližně 69 miliard korun. Česká republika tak navazuje na vztahy zpřetrhané na počátku 90. let. Tentokrát k tomu využila návštěvy vietnamského premiéra Nguyena Tan Dunga.

Na dvoudenní cestě doprovázela představitele vietnamského státu skupina osmdesáti podnikatelů. Nabízené příležitosti využil český Svaz průmyslu a dopravy a uspořádal na Žofíně česko-vietnamské obchodní fórum, které mělo zprostředkovat kontakt mezi podnikateli z obou zemí. Firmy na setkání podepsaly cekem sedm kontraktů. Největší zakázku představuje stavba černouhelné elektrárny, na které se bude podílet dceřiná společnost ČEZu Škoda Praha.

S Vietnamem, který se letos stal členem Světové obchodní organizace, má Česko v posledních letech pasivní obchodní bilanci. Český vývoz do Vietnamu v prvním pololetí letošního roku činil necelých 13 milionů dolarů, dovoz z Vietnamu dosáhl 90 milionů dolarů. Česká obchodní bilance s touto asijskou zemí tak vykázala schodek 77 milionů dolarů.

Česká vláda loni schválila exportní strategii zaměřenou právě na Vietnam, od které si ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje zvýšení českého vývozu do této asijské země. Vietnam je také na seznamu prioritních zemí, který je součástí schválené vládní exportní strategie ČR na roky 2006 až 2010.

Výnosnost obchodu s Vietnamem bude záviset na struktuře výrobků, které bude Česká republika do země vyvážet. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa v rozhovoru pro Českou televizi zdůraznil: „Méně a méně důležité bude obchodování se zbožím. Pro Českou republiku bude prioritní uplatnit se na vietnamském trhu s investicemi a výstavbou investičních celků.“

Česká republika nyní navazuje na obchodní vztahy zpřetrhané po pádu socialismu. Kontakty se podařilo částečně obnovit při loňské návštěvě prezidenta Václava Klause ve Vietnamu. Českým podnikatelům se tehdy podařilo podepsat kontrakty za 3,6 miliardy korun, které se týkají stavby cementárny a pivovaru.

Největší konkurenční výhodu českých podnikatelů ve Vietnamu shledává Tlapa především v tom, že téměř 200 tisíc obyvatel asijského tygra získalo vzdělání v bývalém Československu. To je přednost, kterou Česká republika v jiné asijské zemi nemá.

Alžběta Musilová

Vydáno pod