Cameron podpořil těžbu břidlicového plynu v Británii

Londýn - Britský premiér David Cameron se vyjádřil pozitivně k těžbě břidlicového plynu v Británii a poukázal zejména na to, že to může být „revoluce“, která vytvoří tisíce nových pracovních míst. V rozhovoru pro list Lancashire Evening Post ale ujistil, že těžba pomocí hydraulického štěpení začne jen tehdy, pokud bude bezpečná. Otázka těžby břidlicových plynů je aktuální i v České republice. Ministerstvo životního prostředí nyní řeší, zda dá souhlas k průzkumu těžby na Náchodsku a Trutnovsku. Těžba je velmi náročná a údajně vážně ohrožuje životní prostředí; podle jiných názorů jsou však možné škody zanedbatelné ve srovnání se strategickým významem plynu.

Zásoby plynu jen v severozápadním anglickém hrabství Lancashire se odhadují na 5,6 bilionu metrů krychlových, což by stačilo Británii na zhruba 60 let současné spotřeby. 

Cameron se tak vyjádřil poté, co zpráva expertů ministerstva energetiky doporučila obnovit práce na vrtech u Blackpoolu. Ty firma Cuadrilla Resources před necelým rokem zastavila kvůli podezření, že vyvolaly lokální zemětřesení. Zpráva konstatovala, že otřesy byly drobné a toho typu, které nastávají kvůli dolování uhlí mnohokrát do roka, navrhla ale přísná bezpečnostní opatření. 

Cameron řekl, že nyní počká na výsledek šestitýdenní veřejné diskuse o vládní studii, a poté vláda rozhodne. „Uvidíme, zda lze tento plyn těžit bezpečně stejně jako v Americe, kde (v těžbě břidlicového plynu) nastala svého druhu revoluce,“ řekl premiér. 

David Cameron

„Bezpečnost musí mít nejvyšší prioritu, ať jde o jadernou energetiku, která na severozápadě hodně investovala, nebo o břidlicový plyn. Nesmíme ale zavírat oči nad potenciálem, jaký tyto zdroje energie mají.“ 

Pokud vláda zruší moratorium na průzkum a těžbu plynu v zemi, Británie bude mít nakročeno k tomu, aby se stala jedním z největších světových producentů této suroviny. Kromě velkých zásob na pevnině se v britských vodách Severního moře podle odhadů může skrývat kolem 28 bilionů metrů krychlových břidlicového plynu. To by Británii dostalo na úroveň USA, Číny a Argentiny, které mají ve světě největší známé zásoby tohoto zdroje. 

Vydáno pod