Ve Staré Boleslavi i v Brně se po papežově návštěvě uklízí a montuje

Brno/Stará Boleslav - Po třídenní návštěvě papeže Benedikta XVI. v Česku se život v Brně i ve Staré Boleslavi vrací k normálu. Z obou měst už odjely desetitisíce poutníků a úředníci na magistrátech pomalu sbírají účty za vzácnou návštěvu. Každé město utratilo podle předběžných odhadů asi deset milionů korun.

Ve Staré Boleslavi rozebírali dělníci po celý den mohutné jeviště a probíhal také úklid. Město vyjde papežova návštěva asi o půl milionu dráž, než se původně plánovalo. Většina poutníků totiž do Boleslavi přijela veřejnou dopravou, proto se městu nevrátí investice do parkovišť pro osobní automobily. „Myslím, že se stále vejdeme do těch předpokládaných 10 milionů korun celkových nákladů,“ domnívá se starosta Ondřej Přenosil (ODS).

Ve městě se taky začíná mluvit o přínosech papežovy návštěvy. Jedním z nich mohou být dvě nové silnice za pět milionů korun. Nebýt papeže, tak se jich město dočká nejdříve za rok. Jako vzpomínka na návštěvu hlavy katolické církve pak zůstane dříve bezejmenná, teď Proboštská louka, na které se tísnily davy poutníků.

Reportáže Lucie Komňacké a Evy Davidové (zdroj: ČT24)

Tečku za návštěvou obstará v Brně děkovná mše

V Brně začali dělníci rozebírat mohutné pódium hned v neděli, teď už jim zbývá jen zlikvidovat koberce a podlahy. Taky moravskou metropoli vyšla papežova návštěva asi na deset milionů korun, přitom tam zavítalo mnohem víc poutníků. Jako vzpomínka zůstanou v Brně narychlo opravená boží muka u letiště a hlavně mohutný kříž a kotva, které mají symbolizovat naději – tedy hlavní téma papežovy nedělní mše. „Kříž bude rozebrán a postaven na počest návštěvy papeže na Petrově, kotva bude umístěna na přehradě,“ upřesnil zástupce brněnského letiště Karel Vetchý. 

Nedělní návštěvy také využili farníci z celého Česka a Slovenska, kteří si nechali od papeže požehnat dovezené předměty. Ty jsou teď uloženy v kostele ve Slavkově u Brna, kde si je farníci mohou znovu vyzvednout. Šlo převážně o základní kameny různých církevních staveb. Tečkou za návštěvou papeže Benedikta XVI. bude pro brněnské biskupství ve čtvrtek večer děkovná mše v katedrále na Petrově.

Základní kámen kaple sv. Františka z Pauly
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod