V Berouně pro plynulejší dopravu změnili některé značky

Beroun – Novému systému značení na silnicích se musí naučit řidiči v Berouně. Radnice se rozhodla změnit ho a zlepšit tak plynulost provozu ve městě. Auta tak již například nemohou při jízdě z centra odbočovat z Plzeňské ulice vlevo do Havlíčkovy a Tovární ulice. Tvořily se tam kvůli odbočujícím vozidlům fronty. Další změnou je zavedení přednosti zprava v uzavřené zóně u Slavašovské ulice na Závodí, uvedl starosta Jiří Besser.

Ve zbytku města nemá podle starosty smysl zavádět plošnou přednost zprava. Výsledky by prý mohly být nejednoznačné. „Je to relativní. Když tam značka není, řada řidičů si vůbec přednost zprava neuvědomí,“ podotkl Besser. V oblasti kolem Slavašovské ulice ale podle starosty odstranění značek smysl má. Řidiči tam překračují povolenou rychlost, projíždějí tudy například návštěvníci golfového areálu Na Veselé. „Je to v podstatě slepá lokalita, když do ní vjedete, tak se z ní jinou stranou nedostanete,“ připomněl starosta. Na změny upozorňuje při vjezdu do oblasti dopravní tabule s vyznačenou zónou přednosti zprava a povolenou rychlostí 30 kilometrů v hodině.

Změny dopravního značení mohou podle starosty navrhovat sami občané, dopravní experti z řad úředníků i policistů k nim pak vydají stanovisko. „Není to výmysl jednoho člověka nebo rady města,“ podotkl starosta.

Cestou odstraňování značek a zaváděním takzvaného pravidla pravé ruky se v minulosti vydaly například Slaný na Kladensku a Říčany u Prahy. Zástupci radnic tvrdí, že se tím zvýšila bezpečnost provozu, protože řidiči jsou nuceni na každé křižovatce přibrzdit. V obou městech ale platí toto pravidlo ve většině ulic.

Vydáno pod