Spory uvnitř ODS: Skončí ministr Pospíšil?

Praha – Mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem se rozhořel spor. Důvodem je mimo jiné způsob odvolání vrchního žalobce Vlastimila Rampuly. Uvnitř ODS se proto mluví o tom, že by ministr Pospíšil ve své funkci skončil. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

List připomíná, že ještě vloni na kongresu strany Nečas Pospíšila vychvaloval jako největší naději a odborníka. Prosadil si ho také jako svého místopředsedu a později i ministra spravedlnosti. Oba polici se stali symboly nové, „čisté“ ODS. Teď je ale vše jinak. Poprvé se jejich vztah narušil, když Pospíšil navrhl uvolnit z funkce nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou. To si ale nepřála určitá část ODS kolem takzvaných kmotrů. Vesecká nicméně ke konci roku ve funkci nejvyšší státní zástupkyně skončila a nahradil ji Pavel Zeman.

Miroslava Němcová, Pavel Drobil, Petr Nečas, Pavel Blažek, Jiří Pospíšil a Alexander Vondra - nové vedení ODS.
Zdroj: ČT24, ČT24

K vážnějšímu sporu došlo ale nedávno – a to když v červenci Pospíšil rozhodl o odvolání vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly. MfD dnes napsala, že se Nečas o odvolání Rampuly dozvěděl až ex post. Pospíšil ho prý informoval až v den tiskové konference a věc s ním dopředu neprobral. Premiér to bral jako obrovskou neloajalitu, uvádí list. Rozhodnutí o odvolání Rampuly je ale nepravomocné. Nejprve bude vše řešit rozkladová komise ministerstva spravedlnosti, ta se ale podle všeho sejde až v polovině října, možná i později. Rampula, který se svým odvoláním nesouhlasí, už dříve řekl, že pokud neuspěje u rozkladové komise, tak je připraven se obrátit na soud.

Výběr kauz, které dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství:

  • podezření z korupce při nákupu transportérů Pandur
  • pronájem stíhaček Gripen
  • údajné úplatky při privatizaci Mostecké uhelné

Část ODS se prý obává, že odvolání Rampuly bude znamenat problémy – protože například Zeman, vybraný Pospíšilem, nařídil kontrolu korupční kauzy místopředsedy ODS Pavla Drobila. Policie totiž vyšetřování případu odložila. Drobil musel kvůli kauze opustit post ministra životního prostředí. 

Pavel Zeman
Zdroj: ČT24, ČT24

Dalším problémem mezi Pospíšilem a Nečasem by také mohla být novela zákona o státním zastupitelství, kterou vypracoval Pospíšil se Zemanem. Nejvyšší státní zástupce by podle novely měl větší nezávislost a také by ho šlo hůř odvolat. Nečas prý ale preferuje komplexní reformu před dílčími zákony. Samotný Pospíšil nicméně MfD řekl, že jeho vztah s premiérem je korektní. 

Studio ČT24 - přijde ministr o křeslo? (zdroj: ČT24)
Vydáno pod