Ruský vicepremiér na návštěvě Česka

Praha – Do Prahy přijel ruský vicepremiér Alexandr Žukov, který se už setkal s premiérem Janem Fischerem. Společně hovořili hlavně o ekonomické spolupráci obou zemí a dodávkách zemního plynu a ropy. Žukov do Prahy přijel na každoroční zasedání mezivládní Komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci obou zemí, které z české strany předsedá ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Místopředseda ruské vlády se setkal i s prezidentem Václavem Klausem a ministrem obrany Martinem Bartákem.

Český premiér při jednání zdůrazňoval hlavně význam bezpečnosti, férovosti a pragmatického přístupu při zajišťování dodávek energetických surovin z Ruska. Podle mluvčího vlády Romana Proroka mají obě země zájem na rozšíření vzájemného obchodu, podpoře investic a spolupráci ve vědě a výzkumu -např. v oblasti jaderné energie nebo alternativních zdrojů.

Na ministerstvu obrany jednal Žukov především o možnostech vojensko-technické spolupráce. Češi zkoumají možnosti zapojení vojenského podniku LOM do oprav a modernizací ruských vrtulníků Mi-17 a Mi-24 a s tím souvisejících licencí. Vinou komplikací na ruské straně LOM nedávno nedokázal v původním termínu dodat armádě vrtulníky určené pro nasazení v misi ISAF v Afghánistánu. „Poděkovali jsme odborníkům z druhé strany, kteří se na modernizaci podíleli, jejich podíl byl zásadní. Na druhou stranu jsme vyjádřili politování, že některé termíny by mohly být kratší,“ poznamenal Barták.

Ruský vicepremiér přijel do Prahy (zdroj: ČT24)

Žukov přijel do Prahy nedlouho poté, co byli vyhoštěni dva ruští diplomaté, není ale jasné, zda bude toto téma zařazeno na jednání s nejvyššími představiteli české politiky. V souvislosti s vypovězením se v médiích objevily spekulace, podle nichž oba údajní agenti zjišťovali citlivé informace o české armádě a o projektu umístění amerického protiraketového radaru v Brdech. Později se v médiích ale objevily i zprávy, že se ruští diplomaté zajímali spíš o oblast energetiky. Na zvýšenou aktivitu ruských agentů poukazují také pravidelné zprávy Bezpečnostní informační služby.

Vztahy mezi Prahou a Moskvou kalí také problém amerického radaru. Rusko případné umístění základny na českém území považuje za hrozbu. Podle vyjádření USA i českých politiků je ale systém zaměřen proti nebezpečí balistických střel z Íránu nebo Severní Koreje.

Alexandr Žukov s Václavem Klausem
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod