Pravicoví radikálové u soudu: Osm jich brutálně napadlo mladého Roma

Ostrava – Krajský soud v Ostravě začal řešit případ údajně rasově motivovaného útoku na několik Romů v Havířově. Skupina pravicových radikálů tam loni v listopadu napadla několik lidí, při útoku utrpěl 17letý mladík vážná zranění a dosud má následky. Soudní řízení je neveřejné, protože jednomu z obžalovaných ještě nebylo 18 let, pro veřejnost bude přístupné až vynesení rozsudku.

Aktivista Markus Pape, který je s případem obeznámen, popisuje útok takto: „Skupina útočníků si náhodně vybrala Romy, které potkali v havířovských ulicích. Honili je po celém městě a jednoho z nich napadli tak surově, že způsobená zranění ohrožovala život mladíka.“ Ten podle znaleckého posudku přežil jen díky rychlému ošetření, skupina útočníků ho totiž bila teleskopickým obuškem a lebku mu prorazili kovovou tyčí. Útoku naštěstí přihlíželo několik svědků, kteří na radikály křičeli a tím zřejmě zabránili ještě horším zraněním mladíka. 

Policii se podařilo identifikovat osm údajných útočníků, podle svědků se ale akce účastnilo více lidí. Obžalovaní mohou jít do vězení za ublížení na zdraví. Je však možné, že soud právní kvalifikaci u některých souzených změní na pokus o vraždu. „Soud musí zjistit, kdo nejvíce útočil, kdo napadeného kopal surově do hlavy. Pokud se ho podaří najít a usvědčit, může být nově obviněn i z pokusu o vraždu,“ vysvětlil Pape.   

Obžalovaní prý patří mezi fotbalové chuligány a neonacisty

Podle informací serveru Romea dorazila v noci 8. listopadu skupina maskovaných a ozbrojených mužů třemi auty do ulice Jarošové v Havířově-Šumbarku. Vyskočili z auta a napadli dva romské mladíky. Po krátkém pronásledování jednoho z nich strhli k zemi a zbili. Druhému se podařilo utéct. „Napadený chodil do školy a měl naději, že studium dokončí a bude pracovat. Po útoku ale musel studium ukončit a má trvalé následky. Je napůl ochrnutý. Do pracovního procesu se už nemůže zapojit,“ dodal Markus Pape.   

Útočníci pak naskočili do aut a přemístili se do další havířovské čtvrti. Tam se postupně pokusili napadnout další dva Romy. Jeden jim ale utekl a druhý se prý ukryl ve vrátnici ubytovny, kde útoku zabránili ukrajinští dělníci. Pro policii nejsou obžalovaní neznámé osoby, jde prý o agresivní fotbalové chuligány nebo neonacisty. Údajně patří ke skupině Thugs Havířov, což je jeden z největších fanklubů Baníku Ostrava. Jeden z obžalovaných je navíc aktivní člen neonacistického Národního odporu.

Vydáno pod